مجله تخصصی معماری حامی نو

علل عدم پایداری ساختمان های مسكونی روستایی در برابر زلزله

علل عدم پایداری ساختمان های مسكونی روستایی در برابر زلزله
ریشه اصلی مشكلات ساخت و صدمات قابل توجه ناشی از زلزله در شهرها و روستاهای كشور، عدم آگاهی از روش های صحیح اجرای ساختمان ها می باشد.
مقاله های بیشتر از سازه و تاسیسات

ریشه اصلی مشكلات ساخت و صدمات قابل توجه ناشی از زلزله در شهرها و روستاهای كشور، عدم آگاهی از روش های صحیح اجرای ساختمان ها می باشد، اما تنگناهای مالی نیز امكان اجرای چنین روش هایی را محدودتر می سازند. مشكلات مالی در روستاهای كشور كه متحمل خسارت بالایی در زلزله ها می شوند، اجازه ساخت و سازهای مطابق با آیین نامه های اجرای ساختمان های مقاوم را نمی دهد. ضروری است روش های اجرایی آسان تر و ارزان تری كه علاوه بر مقاومت كافی در برابر زلزله، با اقتصاد مردم روستاها و سطح توانایی تكنولوژیكی- اجرایی آنها متناسب باشد، جایگزین روش های پیشین شود. هر چند هم اكنون، سازمان های دولتی مشغول ساخت وساز برای زلزله زدگان بم و روستاهای اطراف می باشند، ولی در سال های آتی كه مردم، خود باید به انجام این امر بپردازند، مجددا همان مشكلات قبلی بروز خواهد كرد. بنابراین برای كاهش صدمات ناشی از زلزله ارایه و آموزش یك روش مقاوم و مطابق با اقتصاد این قشر از اجتماع امری اجتناب ناپذیر و حتی ضروری است. این مقاله به بررسی این سوال می پردازد كه برای ساختن ساختمان در مناطق زلزله زده مانند زرند، باید روش های موجود را مورد بازبینی قرار داد، یا باید به تغییر اساسی در روش های ساخت پرداخت و در صورت ضرورت این تغییر چگونه می توان با توجه به ویژگی های اقلیمی، اقتصادی و اجرایی چنین مناطقی، روش هایی متناسب با توانایی های محلی و امكانات این مناطق ارایه داد.

 

برای دانلود فایل کامل PDF مقاله ی "علل عدم پایداری ساختمان های مسكونی روستایی در برابر زلزله" نوشته ی محمود گلابچی و مجتبی طیبات؛ اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir است.

تبلیغ با میترا رنک