مجله تخصصی معماری حامی نو

کاخ خسرو پرویز ساسانی در بیستون کرمانشاه

کاخ خسرو پرویز ساسانی در بیستون کرمانشاه
این بنای تقریباً مستطیل شکل در جهت شرقی – غربی در شمال کاروانسرای صفوی بیستون و رو بروی فرهاد تراش، در زیر جاده قدیمی همدان – کرمانشاه قرار دارد.
مقاله های بیشتر از مرمت

کاخ خسرو پرویز ساسانی در بیستون کرمانشاه

 

این بنای تقریباً مستطیل شکل در جهت شرقی – غربی در شمال کاروانسرای صفوی بیستون و رو بروی فرهاد تراش، در زیر جاده قدیمی همدان – کرمانشاه قرار دارد. این بنا از دو بخش تشکیل شده است: بخش شرقی به ابعاد ۸۵×۸۰ متر، دیوارهای پیرامونی به عرض ۴۰/۲ متر دارد. ورودی این بنا در ضلع شرقی است. بخش غربی به ابعاد ۴۴×۵۵ مترف از طریق یک ورودی به بخش شرقی مرتبط می شود. این بخش در حقیقت حیاط خلوت مجموعه را شکل می دهد. نمای روکار دیوارهای بنا به وسیله بلوک های سنگی تراشیده و قسمت داخلی دیوارها با لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته است.


در دیوارهای بیرونی این بنا به فواصل معین، پشتبندهای مستطیل شکلی به طول متوسط ۱۰/۳ متر ایجاد شده است.دقتی که حجاران در تراشیدن سنگهای مزبور به عمل آورده اند حیرت آور است.سنگها به حدی صاف و صیقل داده شده اند که بدون ملاط دقیقا”بر روی یکدیگر نصب شده اند. بر روی برخی از بلوک های سنگی این بنا، نشانه هایی از حجاران ساسانی دیده می شود. کاوش های باستان شناختی نشان می دهد این بنا در دوره ساسانی به صورت نیمه کاره رها شد و در آن زمان فقط دیوارهای پیرامونی آن ساخته شد. مورخین اشاره می کنند که خسرو پرویز قصد داشت این کاخ را تکمیل کند. در دوره ایلخانی با ساخت شصت و چهار اتاق در داخل بنا،با آجر، از آن به عنوان کاروانسرا استفاده شده است. این کاروانسرا پس از وقوع زلزله ای در ناحیه فرو ریخته و فقط سنگهای زمان ساسانی آن باقی مانده است.

 

پل خسرو پرویز ساسانی در منطقه جهانی بیستون کرمانشاه

 

از بناهای ساسانی پل معروف به پل خسرو است .این پل با پایه های عظیم آن در جنوب شرقی بیستون قرار گرفته است.پل دارای ۸ دهنه می باشد و از ۹ پایه محکم تشکیل شده است.پایه ها به شکل ۶ ضلعی است.در حال حاضر برروی این پل پل فلزی نصب شده که عابرین بتوانند از آن رفت و آمد نمایند! این پل در مسیر جاده قدیمی قرار دارد. اعراب پس از یورش به خاک ایران جهت رسیدن به نهاوند و انجام آخرین جنگ از این پل عبور نمودند.

  • کاخ خسرو پرویز
    تصویر شماره 1 :: کاخ خسرو پرویز
  • پل خسرو پرویز
    تصویر شماره 2 :: پل خسرو پرویز
همایون نادرشاهی معتقده :
شرایط نگهداری آثار باستانی در کرمانشاه چندان مناسب نیست.الان هم دو سه ماه است ستونها و پایه ستونهای فوق العاده باارزش محوطه طاق بستان را برداشسته اند و در گوشه ای از میراث رها کرده اند.پیگیری کنید چرا بیخبر این کاررا کرده اند؟این ستونها با سختی جمع آوری شده بود و نیم تنه سنگی منحصربفرد خسروی دوم در میان آنها بود که اکنون اثری از آنها در طاق بستان نیست.اگر این ستونها آسیب ببیند بشکند یا گم شود چه کسی پاسخگوست؟
تبلیغ با میترا رنک