مجله تخصصی معماری حامی نو

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا
در سال 2016 از نظر روزنامه نگاران معماری ده پلکان به عنوان غیرمعمول ترین و تاثیرگذارترین باکس های پله شناخته شده اند که در این مطلب به معرفی آن ها می پردازیم.
مقاله های بیشتر از معماری

1. پلکان برج Vlooyberg : این راه پله ی فولادی برای غلبه بر نیروی جاذبه بر روی یک تپه طراحی شده است. طراح آن استدیو معماری Belgian می باشد و نمایی از جنگل نزدیک به تپه و زمین های کشاورزی اطراف، از بالای این برج قابل مشاهده است.

 

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

 

 

2. راه پله ی آپارتمانی در لندن: یک ورق فولادی به ضخامت 6 میلیمتر که به صورت پلکانی تا شده و پس از جوش شدن توسط لایه ای از فلز برنج پوشیده شده، تمامی اجزاء این پلکان را تشکیل می دهند. این راه پله توسط Bell Phillips طراحی شده است و انتهای آن که به سمت دیوار آجری ست، دارای میله ی محافظ پله می باشد در حالی که سمت دیگر آن بدون محافظ طراحی شده است.

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

 

 

3. پلکان موزه ی  Unterlinden : این راه پله ی بتنی مارپیچ، دو بخش جدید و قدیم از این موزه را به هم پیوند می دهد که در انتهای پایینی خود به یک گالری زیرزمینی راه می یابد.

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

 

 

4. پله خانه ای در Akitsu: این خانه توسط معمار معروف فوجیموتو و همکارانش طراحی شده است. پلکان این خانه مانند مجسمه ای بتنی با پلان دایره ای طراحی شده که به سمت بیرون دایره باز بدون میله ی محافظ است.

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

 

 

5. پلکان آپارتمانی در پاریس: طراحی این آپارتمان بر عهده ی گروه معماری Tristan & Sagitta بوده است. راه پله ای سفید با قابی فلزی دو طبقه از این آپارتمان پاریسی را به هم متصل کرده است. بازی با نور در این راه پله بسیار جذاب است در حالی که ردیف های پایینی پله ها چوبی هستند و از فضای ما بین آن ها به صورت قفسه کتاب استفاده شده است.

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

 

 

6. پلکان آتش نشانی Vierschach: این بنا توسط معماران Pedevilla طراحی شده است. نرده های فر خورده به دور این پله مارپیچ با رنگی از طیف قرمز به یک نشانه از بنا در آن محیط تبدیل شده است. رنگ آمیزی جسورانه و حنایی این راه پله در کنار ساختمان بتنی همنشینی جذابی به این بنا بخشیده است.

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

 

 

7. راه پله آپارتمانی در هنگ کنگ: آپارتمانی که توسط معمار انگلیسی Carpenter Lowings طراحی شده و برای طراحی این پلکان شیشه ای با مجسمه ساز آمریکایی James Carpenter همکاری کرده است. راه پله ای که پس از گذشتن از دو طبقه، توسط پنجره ای سقفی به بامی با نمای خلیج هنگ کنگ راه می یابد.

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

 

 

8. راه پله ی Casa Blanca : طراحی شده توسط Martin Dulanto، که رنگ نارنجی فلورسنتش تمایز بسیار زیادی بین آن و بقیه فضای خانه ایجاد می کند. در مقابل دیوار های سفید و خاکستری، داخلی و خارجی خانه، راه پله برجسته ترین عنصر این خانه محسوب می شود.

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

 

 

9. راه پله Barn: توسط استدیو معماری Farris طراحی شده و دارای اتوماسیونی مانند بازی "جنگا" است. این پلکان از قفسه های یکپارچه با برآمدگی های زیادی تشکیل شده است. در قسمت بالایی این سازه صفحه ای اضافه شده که دارای فضایی برای قرارگیری میزهای کار می باشد.

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

 

 

10. پلکان طراحی شده توسط MVRDV : دفتر طراحی معماران هلندی MVRDV ، راه پله ای به ارتفاع 29 متر و طول 57 متر طراحی کرده اند که مانند عرشه ای بر روی سقف دفتر روتردام خودنمایی می کند و توسط داربست نگهداری می شود.

 

ده پلکان تاثیرگذار در دنیا

تبلیغ با میترا رنک