مجله تخصصی معماری حامی نو

روانشناسي جنسيت در معماری

روانشناسي جنسيت در معماری
در روانشناسي جنسيت، تلاش بر اين است كه بر اساس مطالعات روانشناسي هر دو جنس، خصوصيات زنان و مردان در احساس، ادراك، ارزيابي محيط و ديگر ويژگي هاي رفتاري شناسايي شود و تفاوت هاي ميان آن ها در نحوه انجام اين فرآيندها بيان گردد
مقاله های بیشتر از معماری

مخاطب فضاي شهري كيست؟ ممكن است پاسخ دهيد: طراحي شهري عملي است كه نتيجه آن "همه شمول" است. اما منظور از همه شمول بودن چيست؟ آيا اين كلمه "همه" تنها شامل دو دسته معلولين و افراد سالم مي-باشد؟ آيا صرف توجه به "گروه هاي ويژه" (كه آن هم در بهترين حالت در طراحي شهري در نظر گرفته مي شود) پاسخگوي "همه" خواهد بود؟


واقعيت امر اين است كه، روند ساده سازي و خلاصه كردن چنان تمامي وجوه زندگي ما را آكنده نموده، كه حتي در مطالعات و پيشنهادات طراحي شهري نيز از آن استفاده مي كنيم. به عبارت بهتر، تقليل خصوصيات انسان ها به سالم بودن يا نبودن، ما را به اين نتيجه مي رساند كه با در نظر گرفتن اين نكته، نه تنها در طراحي به اهداف خود رسيده ايم بلكه ديدگاهي مخاطب محور نيز اتخاذ نموده ايم!


اين در حالي است كه انسان ها متفاوتند و معيار متفاوت بودن، نه تنها سلامت، بلكه بسياري از ويژگي هاي ديگر را نيز در بر مي گيرد. يكي از مهم ترين وجوه تفاوت انسان ها كه اغلب مورد غفلت واقع مي شود، بحث جنسيت است.


در حقیقت رابطه «جنسيت» و «فضاي شهري»، امروزه يكي از بحث هاي اساسي در عرصه جهاني است كه نحوه نگرش و چگونگي سازمان دهي فضاي زندگي را از جنبه هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و … متأثر ساخته است. با تغيير نقش سنتي زنان و به عبارت دیگر با ورود خانم ها به بازار کار و جامعه، اهميتشان در نظام اقتصاد رسمي و نقش تازه آن ها در تقسيم كار اجتماعي، كيفيت و نوع حضورشان در عرصه عمومي تغيير ماهوي يافته و مجموعه اي تازه از الگوها را شکل داده است که نمي توان آنها را ناديده گرفت. با توجه به مردانه بودن طراحي شهرها و فضاهاي شهري، از كيفيت حضور و مشاركت و تعاملات اجتماعي نیمی از جامعه در اين فضاها غفلت شده است. در حالی که نگرش جنسیتی در فعالیت زنان و مردان با تحول همه جانبه در تمام عرصه ها تغییر کرده و با گذشت زمان بیش از این نیز تغییر خواهد کرد. این تغییر لزوم توجه به این امر را بیش از پیش بر ما آشکار می کند.


در اين راستا، نباید فراموش كنيم که تفاوت های زنان و مردان نمي بايست سبب غلبه حضور یکی بر دیگری گردد و فعالیت های گروه دیگر را دشوار سازد. این مطلب، محدودیت ها و قابلیت های متفاوتی را ایجاد می کند. در طراحی فضای شهری باید این محدودیت ها و قابلیت ها را بشناسيم و بر اساس آن ها اقدام به طراحی نماييم. البته با توجه به پيچيدگي هاي مسائل انساني در مواجهه با ساده سازي هاي علمي ، هدف ما يافتن پاسخي قطعي در اين زمينه نیست اما با اين وجود مي توانيم براساس يافته هاي موجود به كنكاش پرداخته و تا اندازه ای نسبت به تفاوت هاي ميان زن و مرد چه در زمينه ادراكي و چه در زمينه رفتاري به شناخت بيشتري دست یابيم. شناختي كه بتواند در امر طراحي مثمر ثمر واقع شده و جمع مخاطبان را با توجه به ويژگي هاي آنان مورد خطاب قرار دهد. تنها زمانی می توانيم انتظار داشته باشيم که طراحی با لحاظ کردن این ویژگی ها صورت بگیرد، که افراد درگیر این امر متوجه اهمیت این موضوع شوند، از این رو هدف بحث حاضر ما تأکید بر اهمیت همين موضوع خواهد بود.

 

برای دانلود فایل کامل مطلب "روانشناسي جنسيت در معماری" در قالب Word اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir است.

تبلیغ با میترا رنک