مجله تخصصی معماری حامی نو

روانشناسي شناخت در معماری

روانشناسي شناخت در معماری
روانشناسي شناختي بيش از هر چيز به كندوكاو فرآيندهاي ذهني مي پردازد. اين فرآيندها را مي توان از ابتداي توجه به محرك هاي خاص تا مرحله به خاطر سپردن و تشكيل تصوير ذهني دنبال نمود. در واقع ما در اين بخش در تلاشيم تا مراحل اين فرآيند را به طور كامل بررسي و تحليل كنيم.
مقاله های بیشتر از معماری

انسان همواره تلاش كرده است كه به واقعيت پديده ها پي ببرد. پيشرفت هاي علمي كه تا به امروز صورت گرفته است حاصل از همين انگيزه بوده است. اما "واقعيت" چيست؟ آيا ما قادريم به واقعيت پديده ها پي ببريم؟


در كنار جستجوي واقعيت، همواره اين گونه پرسش هاي فلسفي مطرح بوده است. اين تفكرات عموما از محدوديت هاي جسم و ذهن ما نشات مي گيرد. به عبارت بهتر، ما انسان هايي هستيم كه دايره دنياي محسوس برايمان بسيار تنگ است! و بر اين محدوديت واقفيم. در ميان انبوهي از پيام هاي بينايي، شنوايي، بويايي و... ما تنها بخشي از آن ها را دريافت مي كنيم. بعلاوه در مراحل بعدي از ميان اين اطلاعات بخش هاي مهم را انتخاب مي كنيم. سپس كند و كاو ذهني را آغاز مي كنيم و بر اساس خصوصيات، شخصيت، باورها، فرهنگ و... اطلاعات را مورد ارزيابي و قضاوت قرار داده و نهايتا بر اساس اين قضاوت ها تصميم به انجام رفتاري خاص مي گيريم.


بدين ترتيب، اولا دايره محسوسات و ملموسات ما بسيار محدود است و ثانيا ما بر اساس تجزيه و تحليل شخصي در ذهن خود دست به تصميم گيري و رفتار مي زنيم. بعلاوه، اينكه در ميانه راه طولاني واقعيت تا ذهنيت در دريافت يا تجزيه و تحليل دچار اشتباه شويم بسيار محتمل است. اما به هر حال ما بر اساس ذهنيات خود رفتار مي كنيم و نه الزاما آنچه در واقعيت وجود دارد. چه بسا فاصله بسيار زيادي ميان واقعيت موجود و ذهنيت ما وجود داشته باشد!


بنابراين، ما طراحان شهري براي اينكه خود را هرچه بيشتر به ذهنيت افراد نزديك كنيم، لازم است اين فرآيندهاي ذهني را بشناسيم، عوامل مشترك ميان افراد را استخراج كنيم و بر اساس آن ها تصميمي بگيريم كه سازگار با خواست ها، عقايد، سلايق و خوشايند استفاده كنندگان باشد.


براي اين منظور لازم است به اين سوالات پاسخ دهيم كه، فرآيندهاي ذهني چگونه انجام مي شود؟ عوامل موثر در چگونگي انجام اين فرآيند كدام است؟ و نقش اين فرآيندها در طراحي شهري چه خواهد بود؟

 

برای دانلود فایل کامل این مطلب در قالب Word اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir است.

تبلیغ با میترا رنک