مجله تخصصی معماری حامی نو

پله‌ محلي

پله‌ محلي
پله‌هاي محلي اكثراً در مقياس محله كار مي‌كنند و جاذب افراد خودماني‌تر و كمتري هستند. ابعاد آن نيز به مراتب كمتر از پلة شهري است.
مقاله های بیشتر از شهرسازی

نوع ديگر پله‌ها، پله‌هاي محلي هستند كه اغلب در شهرهايي كه داراي پستي و بلندي زياد هستند، ديده مي‌شوند. ديد و منظري كه اين پله‌ها چه از پله به اطراف و چه از اطراف به پله‌ها ايجاد مي‌كنند، استثنايي و منحصر به فرد است. بسياري از خصوصيات پله‌ محلي مشابه خصوصيات پله‌هاي شهري است. چرا كه امكان رسيدن از سطحي به سطح ديگر را مهيا كرده، امكان ديدهاي متنوع را به فرد مي‌دهد. عابر مي‌تواند از خاصيت منحصر به فرد پله در عبور از سطوح مختلف و تجربة‌ مناظر متنوع بهره ببرد. اما به دليل اينكه مقياس اين پله كاملاً از مقياس عمل پله‌هاي شهري متفاوت است، نوع افراد استفاده كننده از پله، و در اكثر موارد فضاي جلوخان آن به كلي با پلة شهري متفاوت است.


پله‌هاي محلي اكثراً در مقياس محله كار مي‌كنند و جاذب افراد خودماني‌تر و كمتري هستند. ابعاد آن نيز به مراتب كمتر از پلة شهري است. ولي در پله محلي نقش عبوري بسيار پررنگ‌تر است و در بسياري موارد مقصد حركتي افراد مي‌باشند. در برخي موارد ورودي بناهاي مسكوني و منازل به آنها وارد مي‌شوند و به همين دليل حضور افراد غيرمحلي در اين پله‌ها به هيچ وجه مطلوب و خواستني نيست.


پله‌هاي محلي بسيار مظلوم واقع شده‌اند زيرا اكثراً مانند شكاف‌هائي در ميان بناها شكل گرفته‌اند. بسياري اوقات كف‌سازي اين پله‌ها از مصالح نامرغوب و در دسترس ساكنين است كه بخش‌هاي جلوي خانه خود را به سليقه خود فرش كرده‌اند.

 

برای دانلود فایل کامل این مطلب اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir می باشد.

تبلیغ با میترا رنک