مجله تخصصی معماری حامی نو

پله های شهری

پله های شهری
پله‌هاي شهري و تشريفاتي پله‌هايي هستند كه يا دو سطح وسيع را به هم متصل مي‌كنند يا بصورت جلوخاني براي يك بنا محسوب مي‌شوند.
مقاله های بیشتر از شهرسازی

پله‌هاي شهري و تشريفاتي پله‌هايي هستند كه يا دو سطح وسيع را به هم متصل مي‌كنند يا بصورت جلوخاني براي يك بنا محسوب مي‌شوند. اغلب اين پله‌ها جلوخان بناهاي معظم و با اهميت مانند ساختمان‌هاي دولتي و يا بناهاي تشريفاتي مانند ميهمان‌سرا، تئاتر و مانند آن مي‌باشند. كه فرد را از سطح فضاي شهري خواه پياده‌رو، ميدان يا خيابان به بنا مي‌رسانند. فاصله‌اي كه اين پله‌ها بين بنا و ناظر ايجاد مي‌كنند به او كمك ‌مي‌كند تا از فاصله‌اي مناسب نظاره‌گر و تحسين كننده آن بنا باشد و سپس با طي سلسله مراتبي به آن برسد.

 

خود اين پله‌ها مي‌توانند محلي براي استراحت، تجمع و قرار ملاقات افرادي باشند كه قرار است از اين بناها استفاده كنند.  اين پله‌ها حتي براي ساير عابرين و رهگذران هم قابل استفاده هستند و از اين جهت نقش اجتماعي مهمي دارند.  به خصوص كه اين بناها اغلب عمومي بوده و بالقوه جاذب گروه‌هاي مردم هستند. فاصله مناسبي كه ميان بنا و مسير عبوري ايجاد مي‌شود، حالت انتظار براي رسيدن به بنا را تقويت مي‌كند. از اين جهت در افزايش اهميت و شكوه و دعوت‌‌كنندگي بنا نيز نقش مهمي دارد.

 

البته بايد توجه داشت كه شخصيت و سبك اين پله‌ها وابسته به عملكرد و هويت بنا و سبك معماري آن مي‌باشد. پله‌هاي جلوي يك بناي دولتي مانند دادگستري مشوق حضور و نشستن مردم نيستند. بلكه حالتي از شكوه و جلال بنا را القا مي‌كنند و تشريفاتي هستند. در حالي كه پله‌هاي بناهايي مانند مهمان‌سرا، هتل، سينما و مانند آن كه جاذب حضور و فعاليت‌هاي مردمي هستند، خود مي‌توانند مشوق حضور مردم باشند. در شهرهاي كشور ما به پله تنها به عنوان عنصر كاربردي و ارتباطي مي‌نگرند كه تنها نقش عبور از يك سطح به سطح ديگر در دو تراز مختلف را بازي مي‌كند.

 

برای دانلود فایل کامل این مطلب اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir می باشد.

تبلیغ با میترا رنک