مجله تخصصی معماری حامی نو

کناره ی رود فصلی

کناره ی رود فصلی
اما امروزه نه فقط دره‌هاي شهرهايمان را به زيرساخت‌وساز برده‌ايم بلكه رود ميان آن را نيز تنها محل عبور سيلاب مي‌پنداريم.
مقاله های بیشتر از شهرسازی

بزرگترين جفا در شهرهاي ما نسبت به طبيعت، دره‌ها و رودهاي فصلي آن شده است. زيرا با تنزل مقام آنها و نامگذاري‌اش به عنوان مسيل در حقيقت سند نابودي آنها را امضا كرده‌ايم. اين رودها كه از كوه به سمت دشت جاري‌اند، دره‌هائي سرسبز را بوجود آورده‌اند كه به صورت رگه‌هائي سبز و طبيعي به درون شهر مي‌دوند و حيات و سرزندگي طيبعت را در دل شهر زنده نگه مي‌دارند.


اما امروزه نه فقط دره‌هاي شهرهايمان را به زيرساخت‌وساز برده‌ايم بلكه رود ميان آن را نيز تنها محل عبور سيلاب مي‌پنداريم. به نظر مي‌رسد كه مشكل اصلي، در طرز تفكر و نحوه برخورد ما با اين موهبت طبيعي است. 

 

تاز زماني كه اين رودها و كناره‌هاي سبز و مطبوع آن را مسيل قلمداد كنيم، ناخودآگاه شأن آن را تا حد بستر يك عامل مخرب تنزل داده‌ايم. و تا زماني كه آب جاري در آن را مزاحم و ويران‌گر تصور كنيم، نه فقط به فكر حفظ پاكيزگي و استفاده از آن نخواهيم بود، بلكه در صدد دفع هرچه سريع‌تر آن خواهيم بود. تا زماني كه در طرح‌هاي جامع و تفصيلي خود رود و حريم آن را فقط به منظور حفاظت از سيل ، از يك بلاي طبيعي بپنداريم، حتي پس از تصويب رسمي آن، خود ر ا ملزم به رعايت اين حريم نمي‌دانيم، زيرا فضائي است مزاحم و تلف شده.

 

برای دانلود فایل کامل این مطلب اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir می باشد.

تبلیغ با میترا رنک