مجله تخصصی معماری حامی نو

كناره ی رود دائمی

كناره ی رود دائمی
كناره رود، فضائي است شهري كه نه فقط مي‌بايستي نياز به خلوت كردن و كسب آرامش‌خاطر را برآورده سازند بلكه جوابگوي حضورپذيري و تعاملات اجتماعي شهروندان نيز باشد.
مقاله های بیشتر از شهرسازی

اين رودها كه در طول سال به صورت دائمي جاري هستند، اغلب از ميان شهر عبور كرده و نقش عمده‌اي در شكل‌گيري ساختار شهر ايفا مي‌كنند. برخي از آنان مانند كارون عميق بوده و آب در آنها با سرعت كمتري حركت مي‌كند، لذا با سطحي وسيع از آب روبرو هستيم كه به صورت طبيعي امكانات متنوعي از قبيل ماهيگيري، قايق‌راني و ساير ورزش‌هاي آبي را به دست مي‌دهند.


برخي ديگر از اين رودها، مانند زاينده‌رود، نوار عريضي را به خود اختصاص داده است كه هر چند عمق آب زياد نيست ولي سرعت جريان آب نيز بالنسبه بالاست. اين نوع رودها را فقط با تمهيداتي مانند سد، بند، مي‌توان براي فعاليت‌هاي فوق آماده‌سازي كرد. در هر حال هر دوگونه از رودهاي دائمي داراي حاشيه‌هاي سبز مناسبي بوده و در تصوير ذهني شهروندان از اين شهرها نقش بسزائي ايفا مي‌نمايند.

 

اهواز را نمي‌توان بدون كارون و اصفهان را نمي‌توان بدون زاينده‌رود تجسم كرد. عكس‌العمل عاطفي شهروندان اصفهاني و حتي ايراني از بي‌آبي اخير رودخانة زاينده‌رود شاهدي است بر اين مدعا. هرچند قطع آب آن دلائل طبيعي و برنامه‌ريزي منطقي‌تر توزيع آب دارد، ولي شهروندان برخوردي احساسي كرده و چهره اصفهان را خدشه‌دار مي‌بينند.

 

 

برای دانلود فایل کامل این مطلب اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir می باشد.

تبلیغ با میترا رنک