مجله تخصصی معماری حامی نو

معرفی و دسته بندی ابزارها، انتخاب و جابه جایی، تغییر مقیاس و چرخش اشیاء در اسکچاپ

معرفی و دسته بندی ابزارها،  انتخاب و جابه جایی، تغییر مقیاس و چرخش اشیاء در اسکچاپ
نرم افزار گوگل اسکچاپ دارای طیف گسترده ای از ابزارهاست و به کاربر این امکان را می دهد تا به دلخواه خود از آن ها استفاده کرده و آن ها را دسته بندی کند. در این آموزش به معرفی و دسته بندی ابزارها، انتخاب و جابه جایی، تغییر مقیاس و چرخش اشیاء در این نرم افزار خواهیم پرداخت.
مقاله های بیشتر از آموزشی

معرفی و دسته بندی ابزارها: در اسکچاپ با کلیک راست بر روی قسمت خالی از نوار ابزار بالای صفحه می توانید لیست ابزارهای موجود را مشاهده کرده و با تیک زدن یا برداشتن تیک، کنار هریک؛ آن ها فعال و یا غیر فعال کنید. مانند شکل زیر سری ابزارِ معمولی، که می توان آن را فعال کرد است که به صورت زیر در صفحه ی نرم افزار به نمایش در می آید. با فعال کردن هر یک از سری ابزارها و کلیک بر روی آن ها می توانید به راحتی به جابه جایی آن ها بپردازید.

 

معرفی و دسته بندی ابزارها،  انتخاب و جابه جایی، تغییر مقیاس و چرخش اشیاء در اسکچاپ

 

قسمت دیگری که در نرم افزار اسکچاپ بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بخش Default Tray است که می توان آن را پین یا آنپین کرد و از منوی Window بخش Default tray ابزار های موجود در آن را فعال یا غیر فعال کرد و همینطور از منوی window بخش manage trays... به تنظیمات آن و ساختن سری tray های دلخواه پرداخت.

 

معرفی و دسته بندی ابزارها،  انتخاب و جابه جایی، تغییر مقیاس و چرخش اشیاء در اسکچاپ

 

در ادامه ی فیلم آموزشی این بخش "معرفی و دسته بندی ابزارها" از آموزش نرم افزار اسکچاب به زبان انگلیسی روان، قرار داده شده است که برای دانلود آن می توانید اینجا کلیک کنید.

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir  می باشد.

 

 

انتخاب و جابه جایی در اسکچاپ: یکی از دستورات کاربری در اسکچاپ انتخاب شیء می باشد که به صورت پیش فرض به محض بازکردن نرم افزار در محیط آن با علامت همیشگی نشانگر موءس فعال است و به راحتی می توان با کلیک بر روی اشیاء آن ها را انتخاب کرد. همچنین کلید دسترسی کوتاه آن Space bar می باشد که برای سوئیچ از دستور دیگری به دستور Select می توان به راحتی با این کلید، به آن دسترسی پیدا کرد.

 

برای انتخاب گروهی اشیاء نیاز می توان تمام آن ها را توسط پنجره ی با کلیک چپ موءس انتخاب کرد و برای غیرفعال کردن می باید در یک قسمت خالی از صفحه نرم افزار کلیک کرد. برای انتخاب دانه ای از اشیاء می توان از کلیک و Shift به طور همزمان استفاده کرد. این کار همینطور برای غیر فعال کردن انتخاب نیز به کار می رود.

 

برای جابه جایی اشیاء در اسکچاپ باید از دستور Move با انتخاب آن در نوار ابزار که در شکل نیز نشان داده شده یا از منوی Tools و انتخاب آن یا با کلید M از روی صفحه کلید این عمل را انجام داد.با استفاده از کلید Shift در این دستور می توانید بر روی خطوط مستقیم اشیاء را جا به جا کنید. 

 

از دستور Move می توان برای کپی کردن در نرم افزار اسکچاپ نیز استفاده کرد. بدین ترتیب که با کلیک بر روی شیء به طور همزمان کلید Ctrl را نگه می داریم و سپس با جابه جایی موءس می توانیم شیء را در جای دلخواه کپی کنیم.

 

معرفی و دسته بندی ابزارها،  انتخاب و جابه جایی، تغییر مقیاس و چرخش اشیاء در اسکچاپ

 

در ادامه ی فیلم آموزشی این بخش "انتخاب و جابه جایی در اسکچاپ" از آموزش نرم افزار اسکچاب به زبان انگلیسی روان، قرار داده شده است که برای دانلود آن می توانید اینجا کلیک کنید.

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir  می باشد.

 

 

تغییر مقیاس و چرخش اشیاء در اسکچاپ: علاوه بر جابه جایی و انتخاب اشیاء، در اسکچاپ می توان آن ها را چرخاند و حتی تغییر مقیاس داد. برای چرخش اشیاء از دستور Rotate استفاده می شود که در نوار ابزار اسکچاپ وجود دارد یا از منوی tools می توان آن را پیدا کرد یا با کلید q  از روی صفحه کلید فعال می شود. با فعال کردن این دستور می توان اشیاء را در جهات مختلف چرخاند، بدین ترتیب که صفحه ی مورد نظر از شیء را انتخاب کرده و می گذاریم موءس به آن صفحه بچسبد سپس کلیک کرده  راستای مورد نظر را انتخاب می کنیم و مجددا کلیک می کنیم و شیء را به مقدار دلخواه می چرخانیم. همچنین می توان از گوشه ی سمت راست و پایین صفحه ی اسکچاپ زاویه چرخش را مشاهده کرد یا زاویه ی دقیق و دلخواه را تایپ کرده و با کلید Enter آن را اجرا کرد.

 

برای تغییر مقیاس در اسکچاپ باید از دستور Scale  بر روی نوار منو یا از منوی Tools و یا با کلید S از روی صفحه کلید آن را فعال کرد. با فعال کردن این دستور و انتخاب شیء، نشانه های مورد نیاز برای تغییر مقیاس بر روی شیء ظاهر می شوند و بدین ترتیب می توان مقیاس آن را در حالت مختلف تغییر داد.

 

معرفی و دسته بندی ابزارها،  انتخاب و جابه جایی، تغییر مقیاس و چرخش اشیاء در اسکچاپ

 

در ادامه ی فیلم آموزشی این بخش "تغییر مقیاس و چرخش اشیاء" از آموزش نرم افزار اسکچاب به زبان انگلیسی روان، قرار داده شده است که برای دانلود آن می توانید اینجا کلیک کنید.

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir  می باشد.

تبلیغ با میترا رنک