مجله تخصصی معماری حامی نو

اطلاع رسانی اشتباهات و ناحقی در رابطه با آزمون ورود به حرفه مهندسان در بخش طراحی معماری

اطلاع رسانی اشتباهات و ناحقی در رابطه با آزمون ورود به حرفه مهندسان در بخش طراحی معماری
متاسفانه ازمون ورود به حرفه مهندسان در بخش طراحي معماري كه در ٣٠ بهمن ماه سال جاري انجام گرديد كاملا با قوانين مندرج در سازمان براي كسب مجوز پايه ٣ مغاير بود. طبق قوانين مورد طرح سوْال در اين ازمون بايستي در حد دو طبقه و نهايتا با متراژ ٦٠٠ متر مربع مي بود. كه اين دوره طراح محترم بنايي با ٥ سقف و با متراژ ١٦٠٠ متر در ازمون طرح كرده بودند كه طبق قانون ازمون نظام براي مهندسين پايه ٢ طرح مي شود.
مقاله های بیشتر از اخبار معماری

با سلام


متاسفانه ازمون ورود به حرفه مهندسان در بخش طراحي معماري كه در ٣٠ بهمن ماه سال جاري انجام گرديد كاملا با قوانين مندرج در سازمان  براي كسب مجوز پايه ٣ مغاير بود. طبق قوانين مورد طرح سوْال در اين ازمون بايستي در حد دو طبقه و نهايتا با متراژ ٦٠٠ متر مربع مي بود. كه اين دوره طراح محترم بنايي با ٥ سقف و با متراژ ١٦٠٠ متر در ازمون طرح كرده بودند كه طبق قانون ازمون نظام براي مهندسين پايه ٢ طرح مي شود. در صورتيكه همه ما ابتدا جهت قبولي در ازمون پايه ٣ شركت مي كنيم و براي گرفتن پايه  ٢ ازموني وجود ندارد و همكاران با گذرندان چند ساعت كلاس مجوز پايه ٢ را مي گيرند. و اين مسئله در مورد طرح سوْال ازمون اين دوره  اعتراض أكثريت شركت كنندگان اين ازمون را موجب شده است.


مسئله ديگر اينكه بر اساس ماده7 قانون اصل44 و اصلاحات بعدی آن ،مسئولان کشور موظفند: «شرایط و مراحل صدور مجوزهای کسب و کار را به نحوی سهل کنند که صدور مجوز کسب و کار در کشور با حداقل هزینه و مراحل و ترجیحا به صورت آنی و غیرحضوری و در کمترین زمان ممکن صورت پذیرد. صادرکنندگان مجوز کسب و کار حتی اجازه ندارند به دلیل اشباع بودن بازار، از پذیرش تقاضا یا صدور مجوز کسب و کار امتناع کنند»


درصورتيكه سازمان نظام مهندسي چند سالي است كه با سخت گيري ازمون ورود به حرفه مهندسان خصوصا طراحي معماري و سخت گيري در ارزشيابي آمار قبولي افراد را بسيار محدود كرده طوري كه تنها در حدود ١٠ درصد در كل كشور قبول مي شوند.


هر سال دو بار مقدار زيادي  پول برای  کلاس و ثبت نام ازمون و شابلون و جزوه توسط شرکت کنندگان هزینه می شود و زمان زیادی صرف مطالعه انها مي گردد و در نهایت همگي با سردرگمی کامل و تناقضات انها وارد جلسه امتحان میشویم  چرا كه گفته هاي مدرسان دوره هاي اموزشي كه اغلب از مهندسين پايه ١ هستند بسيار متناقض است.  ایا درست ان نیست که خود نظام یا مقررات ملی جواب صحیح سوالات سنوات قبل رو در دسترس ما قرار دهند و کلاسهای این ازمون را خود برگذار کنند ؟؟؟ ایا ازمونی که تنها ۵ تا ۱۰ درصد قبولی داشته باشد استاندارد است ؟ ایا خود مهندسان پایه یک و دو فراموش کرده اند که چطور تا چند سال قبل به راحتی و بدون يكبار رددی در آزمون  پروانه و مهر خود را گرفته اند و حالا که نوبت ماست سوالات  ازمون را طوري طراحی میکنند که اکثرا مردود شوند ؟؟؟؟ 

 

پس یعنی ما معماران در مقاطع لیسانس -ارشد و دکتری که در این ازمون بارها شرکت میکنیم و رد میشویم باید به این نتیجه برسیم كه در دانشگاه مطالب نادرستي عرضه مي شود كه  بعد از این همه صرف وقت و هزینه و گرفتن نمرات  عالي در اين ازمون پذیرفته نشویم. در صورتيكه نظام اموزشي در رشته معماري و حتي سرفصل دروس ساليان سال است كه تغيير نكرده چطور است كه همكاران چند سال بزرگتر از ما مشكلي در اين ازمون نداشته اند.  ایا گرفتن معدل بالا در دانشگاه و عدم قبولی در ازمون نظام جز صرف هزینه برای ما جوانان نیازمند به حرفه و کار و از دست دادن اعتماد به نفس نتیجه دیگری دارد؟؟ به طوري كه اين موضوع كل زندگي عادي ما را تحت تأثير قرار داده و شرايط روحي بسيار نامناسبي را به دليل نا اميدي  براي ما رقم زده است.


خواهشمندم اين مورد را پيگيري فرماييد

 

دوستان عزیز لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید.


باتشكر

تبلیغ با میترا رنک