مجله تخصصی معماری حامی نو

بزرگراه

بزرگراه
امروزه، اكثر شهرهاي بزرگ و كلانشهرها به دلايل مختلف با انواع پيشروي‌ها و توسعه‌هاي بي‌رويه و خارج از مقياس مواجه شده‌اند.
مقاله های بیشتر از شهرسازی

از آنجا كه اين گسترش ها بدون دقت نظر و طراحي همه جانبه و بالنسبه خودجوش اتفاق مي‌افتند،  شهرها را با مسائل و مشكلات عديده‌اي روبرو ساخته‌اند، از جملة اين موارد ازدحام و ترافيك سنگين در محورهاي دسترسي شهري، بخصوص در ساعات شروع و پايان كار اداري مي‌باشد به نحوي كه عملاً طي مسير از اطراف شهر به  مركز يا بالعكس، مستلزم صرف هزينة زياد، اتلاف وقت فراوان و اغتشاشات رواني و عصبي در شهروندان مي‌باشد.

يكي از راه‌حلهاي سبك‌تر شدن ترافيك و بالا رفتن سرعت دسترسي به مقاصد، احداث بزرگراهها مي‌باشد، اما نكته مهم و قابل توجه در اين امر اين است كه تجربيات سالهاي اخير نشان داده‌اند احداث بزرگراهها بدليل اينكه اثرات همه جانبه و وسيعي روي شهرها دارند بايد به عنوان آخرين راه‌حل براي اين معضل درنظر گرفته شود. در بسياري موارد به نظر مي‌رسد كه حل مشكلات تقاطعها و بالا بردن كارايي آنها، توزيع متعادل كاربريها، مديريت ترافيك صحيح و…، بعضاً به صورت سريعتر و كم‌ هزينه‌تر منجر به حل اين مشكلات مي‌شوند.

اين در حاليست كه امروزه احداث بزرگراه‌ها تبديل به موضوع همه‌گيري شده است، به نحوي كه اغلب شهرهاي كوچك و بزرگ ايجاد آن را نشانه رونق و توسعه  شهر و ابراز لياقت مديران شهري مي‌داند.

 

 

برای دانلود فایل کامل این مطلب اینجا کلیک کنید.

 

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir می باشد.

تبلیغ با میترا رنک