مجله تخصصی معماری حامی نو

فراخوان نورپردازی ایستگاه دپوی غرب قطار شهری مشهد

فراخوان نورپردازی ایستگاه دپوی غرب قطار شهری مشهد
دهمین فراخوان نورپردازی شهر مشهد، نورپردازی ایستگاه دپوی غرب قطار شهری مشهد (سه راه طرقبه)
مقاله های بیشتر از اخبار معماری

در نظر است تا در فاز دهم نورپردازی فضاهای شهری جهت نورپردازی نقاطی در سطح شهر مشهد اقدام به برگزاری مسابقه بین اشخاص حقیقی و حقوقی (پیرو فراخوان نورپردازی منتشره در روزنامه همشهری مورخ 22 مهر ماه 1394)، با شرایط ذیل نماید:

 

الف- موضوع مسابقه: نورپردازی ایستگاه دپوی غرب قطار شهری مشهد (سه راه طرقبه)

 

ب- ضوابط مورد نظردر طرح :

شیوه ارائه بصری و بیان تصویری طرح ، آزاد و بر عهده طراح است.

رعایت کلیه ضوابط طرح جامع نورپردازی شهر مشهد در طرح های پیشنهادی ضروری است.

ایده و تفکر حاکم بر طرح باید تا حد امکان بوسیله تصاویر و نقشه های لازم بطور کامل و شفاف بیان گردد.

قابلیت اجرایی و نگهداری طرح در مقابل عوامل متعدد از جمله سرقت از نکات ضروری طرح به شمار می رود.

جزئیات نصب عناصر نوری و نورافشانی فضا می بایست به گونه ای باشد که در روز باعث ایجاد اغتشاشات بصری نشود.

می بایست میزان مصرف و هزینه های طرح های پیشنهادی توجیه اقتصادی داشته باشد.

 

ج- معیارهای ارزیابی طرح :

توجه به ویژگیهای مختلف موضوعات مذکور بعنوان یکی از مهمترین عناصر ساختاری شهر مشهد از جمله هویت محور، نقش عملکردی محور در گذشته و در حال و آینده و کلیه خصوصیات ادراکی - معنایی، کالبدی – فضایی آن به کارگیری نور و طراحی نور بعنوان عنصری تأثیرگذار جهت تقویت مفاهیم و خصوصیات مذکور در بند 1 طراحی بر اساس یک مفهوم (کانسپت طرح)- طرح میبایست دارای مفهوم مشخص باشد.

توجه به طراحی نور در سه مقیاس کلان (ارتباط نقاط نورپردازی شده در محور موردنظر) میانی (ارتباط هر نقطه نورپردازی شده با حوزه همجوارش) و خرد (عنصر نورپردازی شده بعنوان یک شاخص) انسجام کلی طراحی و یکپارچگی ارتباط بین بخشهای نورپردازی شده

توجه به هویت هر نقطه و استفاده از عنصر نور بعنوان عنصری هویت دهنده و تشخص بخش (بهره بردن از ویژگی متمایزکننده نور) – در خصوص ایستگاه دپوی غرب قطار شهری مشهدتوجه به جایگاه ایستگاه مذکور در سازمان شهری مشهد و نقش آن در اعتلای هویت ورودی شهر ضروری است.

نورپردازی هر عنصر با توجه به ویژگیهای مختص آن عنصر و استفاده از نور جهت تقویت این ویژگیها (هماهنگی کامل نورپردازی با عنصر نورپردازی شده) توجه به اصول زیبایی شناسی و ترکیب بندی و استفاده از عنصر نور بعنوان نمایان کننده جزئیات بافت ، حجم و فرم توجه به مباحث ترافیکی ، زیست محیطی و فرهنگی محیط

 

د- نقشه ها و مدارک مورد نیاز:

حداقل 2 و حداکثر 4 شیت 70در 100 لمینیت شده و نصب شده روی فوم بورد بدون هیچگونه نشانی و علامت خاص مشخص کننده شرکت کننده همراه با لوح فشرده شامل تصاویر و نقشه ها (Tiff یا PSD با کیفیت 300DPIجهت تصاویر و DWG یا DXF جهت نقشه ها)

ارائه پلان تاسیسات الکتریکی در قالب نقشه های DWG یا DXF ضروری است.

شیت ها میبایست شامل کانسپت های طراحی و شبیه سازی های انجام شده و یا دیاگرام های طراحی که بیانگر کانسپت مورد نظر طراح بوده است باشد.

انیمیشن (اختیاری) بر روی لوح فشرده که ارائه آن در بررسی آثار امتیاز به حساب می آید.( تصاویر ویدیویی با فرمت AVI و حجم حداکثر 80MB قابل قبول می باشد.،ول زمان نمایش نباید بیشتر از 2 دقیقه باشد.،تصاویر ویدئوئی می بایست فاقد هرگونه موزیک ، کلام ، نوشته و .... باشد.)

تصاویر ارسالی می بایست فاقد هر گونه معرفه ای شامل آرم، نام شرکت، نام طراح و یا هر گونه نشان دیگری باشد.

برنده مسابقه موظف است پس از اعلام نتیجه، نقشه های فاز دو را نیز تهیه و تحویل نماید.

برآورد دقیق هزینه اجرایی طرح با جزئیات کامل

بدیهی است در صورت عدم رعایت مواردفوق، پروژه از مسابقه کنار گذاشته خواهد شد.

 

توصیه:

1. تمامی عکس های ارسالی بدقت مورد بازبینی و ارزیابی قرار می گیرد. لذا قویا توصیه می گردد از دستکاری کردن عکسها، ادیت و یا هرگونه تغییر در آنها بشدت خودداری نمائید.

2. با توجه به اینکه موضوع بسیار مهم در نورپردازی عناصر شهری،لحاظ نمودن نورهای محیطی می باشد،لذا اکیدا توصیه می گردد در طراحی و شبیه سازی در نورپردازی موضوعات مسابقه، حتما نورهای محیطی و شدت آنها در طرح پیشنهادی لحاظ گردد.لذا طرح هایی که نورهای محیطی در آن ها لحاظ نگردیده باشد واجد شرایط جهت بررسی هیات داوران شناخته نخواهد شد.

 

ل- جایزه برنده دهمین فراخوان نورپردازی صد میلیون ریال معادل ده میلیون تومان خواهد بود، اجرای طرح برنده پس از تایید کارگروه نورپردازی، به صورت برگزاری مناقصه بین پیمانکاران واجد شرایط به برنده مناقصه واگذار خواهد گردید.

 

ه - شرکت کنندگان موظف هستند قبل از شروع کار با مراجعه به وبل سایت مدیریت طراحی و بهسازی محیط شهری نقشه ها و ضوابط مورد نیاز را دریافت کنند.در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس 38472186-051(اداره زیباسازی شهرداری مشهد)تماس حاصل فرمایید.

 

و- مهلت ارسال مدارک: کلیه مدارک می بایست حداکثر تا تاریخ 45 روز پس از چاپ آگهی، به آدرس: مشهد- خیابان سناباد- سناباد 58- پلاک 165- ساختمان شماره 4 ستاد شهرداری مشهد – مدیریت طراحی و بهسازی محیط شهری – اداره زیباسازی ارسال گردد

 

برای دانلود مدارک مورد نیاز و اطلاعات بیشتر به سایت زیباسازی شهر مشهد مراجعه کنید: zibasazi.mashhad.ir

تبلیغ با میترا رنک