مجله تخصصی معماری حامی نو

جشنواره کوچه های زیبا، خانه های زیبا

جشنواره کوچه های زیبا، خانه های زیبا
سازمان زیباسازی شهرداری تبریز در نظر دارد دومین جشنواره «شهروند نمونه» با شعار جشنواره کوچه های زیبا ، خانه های زیبا را برگزار نماید.
مقاله های بیشتر از اخبار معماری

 زيبايي، درك انسان از هماهنگي ميان اجزا با يكديگر و اجزا با كل است كه گاه محسوس و قابل درك با قواي ظاهري است، مانند (زيبايي‌هاي طبيعت)؛ و گاه نامحسوس و قابل درك با قوه‌ي خيال (مانند فصاحت و بلاغت)، و گاه معقول است (مانند زيبايي كارهاي نيك). به قول مرحوم علامه جعفري، زيبايي حقيقتي است كه در برابر درك آدمي بر نهاده مي‌شود و موجب تحريك شهود و ذوق و احساس شده و در وضع رواني آدمي انبساط و آرامش به وجود مي‌آورد و باعث كمال مي‌شود. با اين اوصاف پاكيزگي جزئي از زيبايي است كه منجر به بروز و ظهور زيبايي و دست‌يابي به درك آن موجب آرامش و انبساط خاطر مي‌شود.

از ويژگي‌هاي مهم دين اسلام و فرهنگ ايرانيان آداب پاكيزگي فردي در اسلام و در سنت ائمه اطهار است که بیانگر اهميت پاكيزگي و زيبايي در دين و فرهنگ كشور ماست. لذا در شهرنشيني امروز بي‌توجهي به محيط زندگي و اطرافمان و انتظار براي اين كه وظايفي را سايرين به انجام برسانند منجر به بي‌تفاوتي همگاني شده و مديريت شهر را دچار بحران خواهد كرد. با توجه به اين كه عنصر زيبايي در زندگي شهري به لحاظ تأثيرات متعدد آن همواره مورد توجه مديران شهري بوده و در كلان شهر تبریز اين وظيفه برعهده سازمان زيباسازي شهر تبریز گذارده شده است لذا متولي اصلي زيبايي شهر، اين سازمان شناخته مي‌شود. اما سؤال اينجاست كه چگونه مي‌توان زيبايي را به شهر هديه كرد؟

آيا بدون كمك و همكاري واحدهای مختلف شهرداري تبریز، سازمان زیباسازی شهرداری تبریز و واحدهای زيباسازي مناطق و بدون مشاركت سرمايه‌هاي اجتماعي و مردمي اجراي آن به سادگي امكان دارد؟

اين طرح در پي آن است كه با هدف جلب مشاركت مردم، از ظرفيت‌هاي شهروندان در پاكيزگي محيط زندگي و تشويق و ترغيب آنها به گسترش زیبایی محدوده زندگي‌شان از خانه به كوچه و خيابان استفاده كرده و طرح تشويقي پاكيزه‌سازي كوچه‌ها و انتخاب شهروند نمونه را به اجرا درآورد.

فعاليت‌هاي این چنین به منظور مشاركت دادن شهروندان در مديريت شهري و تقويت سرمايه‌هاي اجتماعي باعث مي‌شود تا محله‌ها به مكان‌هاي مطلوب‌تري براي زندگي، كار، تفريح و تحصيل تبديل شوند. انتخاب جوايز و مشوق‌هاي مناسب فرهنگي نيز فرصت مناسبي را براي افتخارآفريني و انگيزش ساكنين محلات ايجاد مي‌كنند. نتيجه كلي چنين طرحي منجر به بازسازي، بهبود و كاهش معايب سكونت‌گاه‌هاي محلي و پاكيزه‌تر شدن كوچه‌ها و زيباتر شدن محلات خواهد شد.

فضاهای زیبا و طراحی شده ی شهری کمک بسیاری به شهروندان در رسیدن به آرامش و لذت بصری و در نهایت زندگی بهتر و شاد تر خواهند شد. اینکه هر روز چشمانمان از دریچه ی پنجره مان محیطی زیبا را تماشا کند و هر روز در خیابان ها و کوچه هایی قدم بزنیم که لذت دیداری را عایدمان کنند میسر نخواهد شد مگر با مشارکت شهروندان شهرمان. از این رو سازمان زیباسازی شهرداری تبریز در نظر دارد دومین جشنواره «شهروند نمونه» با شعار جشنواره کوچه های زیبا ، خانه های زیبا را برگزار نماید.

 موضوع و تعاریف کلی:

جلب مشاركت مردمي و استفاده از ظرفيت و توانمندي‌هاي شهروندان و نهادينه نمودن فرهنگ زيبايي در كوچه‌ها و محل زندگی و کسب و کار و بهره‌مندي از توان مديريت شهري در توجه بيشتر به زيبايي و آراستگي محلات

 محورهای جشنواره:

نمای ساختمان شامل:
مصالح
نورپردازی
 استفاده از آثار حجمی و المان
 رنگ آمیزی و نقاشی
 فضای سبز بیرونی

مزایای طرح:

كاهش هزينه‌هاي مديريت شهري
تشويق و ترغيب شهروندان به داشتن سكونت‌گاههاي زيباتر، پاك‌تر و امن‌تر
افزايش جذابيت و زيبائي بصري
استفاده و بهره‌مندي از نظرات معتمدين محلات
امكان جذب مشاركت مردمی براي زيباتر كردن كوچه‌ها و تصويرسازي ديواري
كاهش فشار رواني و افزايش نشاط شهروندان

 بخش جشنواره:

 این جشنواره در یک بخش عکاسی برگزار می‌گردد.

تعداد و نوع آثار:

متقاضیان ‌می‌توانند به تعداد نامحدود عکس در راستای محورهای جشنواره ارسال نمایند.

جوایز:

1. از میان آثار رسیده به دبیرخانه، حداکثر 37 نفر انتخاب و آثارشان برای نمایش و چاپ در کتاب انتخاب می‌شود.
2. در مجموع 5 نفر برتر معرفی شده و علاوه بر لوح افتخار و تندیس جشنواره به رتبه‌ اول 10 میلیون ریال، رتبه‌ دوم 8 میلیون ریال و رتبه‌ سوم 6 میلیون ریال ، رتبه‌ چهارم 4 میلیون ریال و رتبه‌ پنجم 2 میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می‌شود.
3. به تما‌می‌ شهروندانی که آثارشان برای مسابقه برگزیده ‌می‌شود، گواهی حضور و لوح افتخار و تندیس جشنواره اعطا می‌شود.
4. پیشنهاد میشود در انتها یک شرکت کننده خردسال و یک شرکت کننده مسنّ انتخاب شده و لوح افتخار و تندیس مسابقه به هر یک از ایشان اعطا گردد.

شرایط و مقررات جشنواره:

1. آثار ‌می‌بایست با ۲ فرمت TIF یا JPG با رزولوشن ۳۰۰ دی پی آی و ابعاد حداقل ۲۵×۲۰ سانتی متر و با حجم حداقل ۳ مگا بایت ارسال شود.
2. فایل مربوط به هر اثر عکاسی، به نام صاحب اثر، موضوع، محل و زمان عکسبرداری نامگذاری شود.
3. در صورت ارسال اثر به صورت CD، روی هر CD نام و نام خانوادگی و گروه متقاضی شرکت قید شود.
4. آثار ‌می‌بایست کاملا مستند بوده و از هرگونه دستکاری خودداری نموده و ویرایش در حدّ اصلاح رنگ بلامانع میباشد.
5. همراه با آثار فرم تقاضای شرکت به طور کامل تکمیل و ارسال گردد.
6. عکس ها به دو صورت سیاه و سفید و رنگی قابل ارائه میباشند.
7. عکس های HDR به مرحله داوری راه پیدا نمیکنند.
8. از عکسهای ارسالی بازدید حضوری توسط کارشناسان و داوران جشنواره صورت خواهد گرفت.

 شرایط و مقررات مشترک:

1. برگزارکننده مجاز است که از آثار دریافت شده برای اهداف تبلیغاتی، انتشاراتی، ترویجی و عام‌المنفعه با نام صاحب اثر استفاده نماید.
2. ستاد برگزاری مسئولیتی را در قبال ارسال نامطلوب و آسیب‌های ناشی از پُست نمی‌پذیرد.
3. به آثاری که فاقد فرم تقاضای شرکت بوده و یا به صورت ناقص ارسال شده باشد ترتیب اثر داده نخواهد شد.
4. تصمیم‌گیری درباره مسایل پیش‌بینی نشده به عهده ستاد برگزاری است.
5. ستاد برگزاری، ارسال‌کننده را صاحب اثر ‌می‌شناسد.

 نحوه ارسال تصاویر :

در ثبت تصاویر به ویژگی محلی بودن مکان مورد نظر دقت لازم به عمل آید. به عبارتی دیگر هر شهروند از محل زندگی و یا کسب و کار خود عکس تهیه خواهد کرد.
تمامی عکس ها با ذکر محل مورد نظر، در فولدر جداگانه دسته بندی شده و در قالب لوح فشرده ارسال گردد.

تنظیم برگه اطلاعات شخصی شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس دقیق منزل با ذکر نام منطقه و محله، تلفن ثابت و تلفن همراه و تحویل به دبیرخانه

کیفیت عکس های ارسالی باید مناسب باشد و چنان چه از این ویژگی برخوردار نباشد به مرحله داوری راه نخواهد یافت.

 تقویم زمانی :

انتشار فراخوان : 10 / 05 / 1394
مهلت ارسال آثار: 10 / 06 / 1394

برگزارکنندگان :

 سازمان زیباسازی شهرداری تبریز نشانی: تبریز، خ آزادی ، مابین چهارراه لاله و ابوریحان ، اول خیابان تاکسیرانی ، جنب بانک شهر
تلفن: 34750519 - 041
پایگاه اینترنتی: http://zibasazi.tabriz.ir/

khass معتقده :
حیف که دیر اومدم تو سایتتون وگرنه شرکت میکردم greensignal.ir سیگنال سبز
تبلیغ با میترا رنک