مجله تخصصی معماری حامی نو

هنر و زندگی روزمره ی شهری

هنر و زندگی روزمره ی شهری
نشست معماری و زندگی روزمره شهری چهارنشبه 20 خرداد در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
مقاله های بیشتر از اخبار معماری


به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نهمین نشست از مجموعه نشست‌های هنر و زندگی روزمره شهری  به  رابطه میان «معماری و زندگی روزمره شهری» می‌پردازد. این نشست پژوهشی که با همت معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران و با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می‌شود تلاش می‌کند با مبنا قرار دادن مسکن، تعامل معماری مسکونی و کنش روزمره را از وجوه مختلف بررسی نماید.

سخنرانان این نشست معماری مسکونی‌ای را می پایند که روزمرگی را یکی از شاکله‌های شکل‌گیری‌اش قرار می‌دهد اما نوع تعبیر فرمی‌اش از میانْ‌مایگی مبتلا به روزمرگی فاصله دارد. آرش بصیرت، نشید نبیان و علیرضا تغابنی پس از تبیین یک شمول تئوریک و معرفی نظرورزان کوشا بر موضوع روزمرگی و معماری، با ارائه و بررسی نمونه‌های موردی از مسکن فردی تا عمومی و اجتماعی تلاش می‌کنند به ساختگاه‌های صحیح و روشنگر تعامل معماری مسکونی و روزمرگی نزدیک شوند، ساختگاه‌هایی که یا به واسطه کنش اخلاقی فرم معماری، سیالیت روزمرگی در قالب آن‌ها سرکوب نشده یا همْ گره‌ای معماری و روزمرگی و پی آیندهای آن به یک مثال روشنگرانه در تاریخ نگاری معماری بدل شده است.

 در بخش نظریه آرش بصیرت پس از تدوین رویکردهای متنوع به سیاست‌های فضا، چگونگی تعامل زندگی روزمره و بافت کالبدی، ماحصل تاثیر متقابل آن سیاست‌ها و سیاست‌های زیست روزمره را به بحث می‌نشیند.

نشید نبیان در بخش مطالعه با بهره‌برداری از نمونه‌های موردی به بررسی جایگاه مستند سازی روزمرگی از طریق عکاسی و فیلم، در به روز رسانی گفتمان درون رشته‌ای رشته معماری می‌پردازد.

علیرضا تغابنی نیز در بخش یک تجربه با تاکید بر شکل‌گیری موزاییکی از لایف استایل‌های مختلف در شهرها یادآور می‌شود توجه به آنها در طراحی ساختمان‌ها می‌تواند نحوه دخل و تصرف و سازماندهی فضا را از دایره‌ی الگوهای عرف بیرون کشد و به جز حل کردن مسائل، راهگشای مباحث جدید فضایی باشد.

علاقه مندان برای حضور در این نشست می توانند چهارنشبه 20 خرداد از ساعت 17 به تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران مراجعه فرمایند.منبع خبر: سایت خانه هنرمندان ایران

تبلیغ با میترا رنک