مجله تخصصی معماری حامی نو

بلوار

بلوار
كلمه بولوار Boulevard لغتي فرانسوي است كه معادل Bollwerk آلماني و Bulwork انگليسي به معناي ديوار دفاعي شهر مي‌باشد
مقاله های بیشتر از شهرسازی

كلمه بولوار امروزه به لفظي به ظاهر آشنا تبديل شده است. شهردار هر شهر كوچك و بزرگي علاقه وافري به ايجاد معابري به اين نام از خود نشان مي‌دهد، ولي متأسفانه اكثر اين معابر فقط تابلوي بولوار را به يدك كشيده، اثري از مشخصات واقعي و حال و هواي مورد انتظار در آن به مشام نمي‌رسد.

 

هر كجا كه مسيري را امتداد مي‌دهند و زمين‌هاي اطراف اجازه تعريض شديد آن را مي‌دهد، آن را به خياباني سريع‌السير تبديل مي‌كنند. براي جلوگيري از تصادفات خودروها، هم باندهاي رفت و برگشت را توسط موانع فيزيكي بتني از يكديگر جدا نموده، آن را بلوار مي‌نامند. جداول رفوژ مياني نيز روز به روز مرتفع‌تر شده، نه فقط براي گذر عرضي پياده مشكل‌ساز شده است، بلكه براي فضاي سبز مورد انتظار نيز عرصه را تنگ‌تر نموده است.

شايد دليل اصلي، فقدان يك تصوير ذهني درست از آن است كه معبري با مشخصات ويژه بولوار در ذهن مديران و مهندسان ما وجود ندارد. به استثناي چند خيابان چهارباغ در تاريخ خود با چنين فضائي برخورد ملموس نداشته‌ايم. در هنگام تصميم‌سازي و تصميم‌گيري نيز اين چند نمونه معدود را فراموش كرده، به احداث فضائي مي‌پردازيم كه كوچكترين شباهت و سنخيتي با مفهوم بولوارهاي دنيا ندارد.

 

برای دانلود فایل کامل این مطلب اینجا کلیک کنید.

 

رمز عبور فایل ها www.hamino.ir می باشد.

 

 

mohamad معتقده :
lotfan baghieie matalebe in ketab ro ham dar site gharar bedin. mamnounam az shoma
تبلیغ با میترا رنک