مجله تخصصی معماری حامی نو

میدان محلی

میدان محلی
در گذشته عنصر اجتناب‌ناپذير هر محله ميداني بود كه در قلب آن جاي مي‌گرفت و عمومي‌ترين و مردمي‌ترين فضاي آن محسوب مي‌شد و عمدتاً نام آن محله را برخود داشت.
مقاله های بیشتر از شهرسازی

اين ميدان براي ساكنان محله بستري مناسب جهت برقراري روابط اجتماعي فراهم مي‌كرد. زيرا فعاليت‌ها و فضاهاي مرتبط با زندگي روزمره‌شان در آن مستقر بود. معمولاً چند عنصر حياتي مانند آب‌انبار، مسجد، حمام، تعدادي مغازه و يا… در اطراف ميدان گردهم مي‌آمدند كه خود عامل مؤثري در جذب ساكنان به ميدان محلي محسوب مي‌گشت. به اين ترتيب پس از پديد آمدن الزام حضور در ميدان، استمرار حضور باعث مي‌شد كه ميدان محلي تبديل به ميعادگاه ساكنان گردد به طوريكه ميدان محله‌شان را حياط دومي فرض مي‌كردند كه با هم محله‌اي‌هاي خود در آن سهيم بودند. اين اشتراك، احساس تعلق به محله را نيز در آنها قوت مي‌بخشيد.

 

ردپاي مشاركت در نحوة استفاده از فضاي ميدان نيز قابل پيگيري بود چرا كه خود مردم در ساماندهي و نگهداري از فضاي ميدان محلي‌شان مي‌كوشيدند و در مواقع خاص با همكاري يكديگر آن را براي مراسم ويژه‌اي چون اعياد يا عزاداري‌هاي مذهبي يا ملي و… تجهيز مي‌نمودند.

 

فضاي ميدان،به هيچ وجه تك عملكردي با غلبة نوع خاصي از كاربري‌ها و فعاليت‌ها - براي مثال تجاري- نبود. بلكه وجود عملكردها و فعاليتهاي مختلف اعم از فرهنگي، تجاري، رفاهي و… فضا را در طول زمان براي مخاطبين گوناگون زنده نگاه مي‌داشت و ميدان محلي را درون بافت مسكوني تبديل به مقصدي مي‌كرد كه راههاي محله به جاي آنكه از آن عبور كنند به آن منتهي مي‌شدند.

 

لذا بسياري محلات به واسطه اين فضاي شهري‌شان شناسايي مي‌گشتند و مبداء هر آدرسي در محله، ميدان آن بود و نقاط دور و نزديك محله نسبت به آن سنجيده مي‌شدند. به همين لحاظ ميدان محلي در تصوير ذهني عموم مردم از يك محله، نقطة پررنگي محسوب مي‌شد كه از يك طرف تصويري از خود محله حول آن شكل مي‌گرفت و از طرف ديگر با تجسم ارتباط آن با ميدانهاي ساير محلات، جايگاه محله در شهر و ارتباط ميان محلات در تصور مردم قابل بازسازي مي‌شد.

 

هر ميدان محلي بسته به ابعاد و شرايط كالبدي محله، شأن اجتماعي آن، توان اقتصادي ساكنان و… ، با وجود داشتن اشتراكات فراوان با ساير ميدانهاي محلي، شخصيت خاص خود را مي‌يافت و همين تشخص در تبيين دقيق‌تر كل محله و جايگاه آن در شهر در ذهن شهروندان كمك بسيار مؤثري بود.

 

 

برای دانلود فایل کامل این مطلب اینجا کلیک کنید.

 

 

 

تبلیغ با میترا رنک