مجله تخصصی معماری حامی نو

حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت

حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
حمام حاجي محمدجعفر در بخش جلگه‌اي استان گيلان در بخش مركزي شهر رشت در محدوده بافت قديمي ساغريسازان در امتداد گذر بادي الله قرار دارد كه از بلوار مطهري منشعب مي‌شود. در واقع، ساختمان حمام در فاصله حدوداً 500 متري از خيابان مطهري در محل برخورد كوچه تحويلي و گذر بادي الله قرار دارد.
مقاله های بیشتر از مرمت
حمام حاجي محمدجعفر در بخش جلگه‌اي استان گيلان در بخش مركزي شهر رشت در محدوده بافت قديمي ساغريسازان در امتداد گذر بادي الله قرار دارد كه از بلوار مطهري منشعب مي‌شود. در واقع، ساختمان حمام در فاصله حدوداً 500 متري از خيابان مطهري در محل برخورد كوچه تحويلي و گذر بادي الله قرار دارد. اين بنا در ميان ساختمانهاي  قديمي‌اي چون خانه رحمت سميعي در شرق آن و يا ساختمان فعلي حوزه علميه (مربوط به دوره قاجاريه) در غرب آن و در بافت تجاري محله قرار گرفته است.

حمام شامل ورودی، رختكن يا سربينه، شاه‌نشين، محل آويزان كردن لنگ، ميان در، گرمخانه است.فرم كلی ساختمان مستطيلی است.سردر بنا داراي تزئينات كاشيكاري و كتيبه تاريخي است. كاشيهای اين سردر كار مشهدي يوسف كاشي ساز  است. ورودی مردانه حمام در چوبی كرم رنگی است  كه به همراه پنجره‌هاي متقارن چوبي در دو طرف آن، نماي جنوبي را تشكيل مي‌دهند    

  ديوار شرقی و جنوبی بنا مشرف به كوچه است. بنا داراي دو ورودی است كه ورودی اصلي آن در ضلع جنوبی مشرف به خيابان بادی الله و ديگری در ضلع شرقی در كوچه تحويلی است كه در واقع ورودی مردانه است. يك در ورودی ديگر هم در امتداد كوچه تحويلی قرار داشته كه ورودي قسمت زنانه بوده كه در حال حاضر تخريب شده و امكان دسترسی به قسمتهای آن وجود ندارد.


توضيح مختصری درمورد چند بخش از فضای داخلی حمام حاجی:

رختكن:

 فضای مستطيل شكلی وجود دارد كه به محض ورود به بنا با آن روبرو مي‌شويم. رختكن حمام با دو سكوي يك متري در هر دو سمت از قسمت مياني جدا شده است. در مركز اين فضا و به فاصله 3 متری از فاصله ورودی حوضی قرار گرفته است.    

ميان در:

 راهرويی است كه با يك تاق گهواره‌ای پيوسته پوشانيده شده است. آبريزگاه ها و مستراح ها در اين قسمت قرار دارد. در راهروي ميان سربينه و گرمخانه نيز حوض لنگ در قسمت غربي آن قرار داشت آب آن غالباً از تماس آفتابه‌هاي آلوده و شسته شدن لنگهاي صابوني در آن، بوي لجنزار مي‌داد. دو دريچه سقفي نور اين فضا را تامين مي‌كنند.

  گرمخانه:

فضايي هشت ضلعي است كه به چند محل جهت كيسه كشی و خزينه تقسيم شده است. واحدهای حمامی نيز از جمله فضاهايی هستند كه به اين فضا الحاق شده است. فضاي اصلي گرمخانه  با يك گنبد اصلي كه داراي نورگير نيز مي‌باشد، مسقف گشته است.

گنبد اصلي گرمخانه برروي دو تاق كوچكتر به صورت قرينه قرار گرفته است كه هر كدام  ازاين تاق‌ها در جبهه شرقی و غربی با يك عقب نشيني فضايي را خلق كرده‌اند كه در گذشته حوضهايي وجود داشته است. در اين قسمتها دلاك به استحمام و نظافت مشتری می پرداخت بدين ترتيب كه وی را در حوض مي‌خوابانيدند و به نظافت وی مي‌پرداختند.
 • حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
  تصویر شماره 1 :: حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
 • حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
  تصویر شماره 2 :: حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
 • حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
  تصویر شماره 3 :: حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
 • حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
  تصویر شماره 4 :: حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
 • حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
  تصویر شماره 5 :: حمام حاجی در محله ساغری سازان شهر رشت
مهدی اسداللهی معتقده :
سلام خدمت دوستان عزیز من دانشجوی معماری هستم.واقعا ارشیوهای ماکتو و طراحی تون عالیه دستتون درد نکنه
poopak معتقده :
makete minimale khoobi shode
تبلیغ با میترا رنک