مجله تخصصی معماری حامی نو

دانلود نقشه اتوکد یک ویلا و مطالعات طراحی مسکونی

دانلود نقشه اتوکد یک ویلا و مطالعات طراحی مسکونی
توجه انتزاعی به مسکن بدون توجه به اولا عناصر مکمل آن به عنوان فراهم آورندگان محیط مناسب سکونت و ثانیا بی التفاتی به ارتباط آن با فضاهای مجاورش موضوعی است که در تقابل با نگرش وحدتگرایانه ای است که علیرغم وجود کثرت عناصر و اجزا محیط در پی ایجاد وحدتی معنوی و کالبدی در محیط است.
مقاله های بیشتر از بانک نقشه های اتوکد
 برای دانلود نقشه ی اتوکد این ویلا اینجا کلیک کنید
 
 
فضاهای خانه


ورودی

فضایی است که ورود از بیرون بنا یا از فضاهای مشاع آپارتمان به داخل حریم خصوصی خانه از طریق آن صورت میگیرد.البته امروز این ورودی در حد یک درب تنزل یافته است ولی در گذشته این بخش از خانه فضایی کامل را به خود اختصاص میداد.این فضا باید بتواند فرد را در انتخاب مسیر به سمت بخش خصوصی یا عمومی خانه کمک نماید و جای کافی برای فعالیت هایی چون درآوردن و آویزان کردن لباس و در آوردن کفشها را داشته باشد.امروزه معمولا درب سرویس عمومی خانه نیز به این فضا باز میشود البته باید توجه داشت که تجمع فعالیت های ذکر شده با رفت و آمد به خانه و سرویس مزاحمت ایجاد نشود و فضای ورودی به گونه ای باشد که از اشراف های مزاحم به درون نگهدارد.

ورودی اصلی باید برای استفاده معلولان نیز در نظر گرفته شود،و به سواره رو یا پارکینگ ساختمان دسترسی مناسب داشته باشد

حداقل عمق فضاهای جلو ورودی 140 سانتی متر است.

راهرو

حداقل عرض راهرو140 سانتی متر باشد.

درصورت وجود اختلاف سطح در کف راهرو باید ارتباط با سطح شیبدار به صورت مناسبی تامین شود

بازشو ها(در و پنجره)

حداقل عرض مفید هر لنگه در برای عبور صندلی چرخدار80 سانتی متر باشد.

در مورد درهایی که به خارج باز میشود تامین دید کافی الزامی است.

 اتاق شخصی(خواب)

اتاق خواب واژه متداول این فضا میباشد در حالیکه خوابیدن تنها یکی از فعالیت های جاری در آن است و در واقع این مکان بعنوان خصوصی ترین بخش خانه میتواند در بردارنده هر فعالیت و رفتار خصوصی مورد نیاز صاحب این مکان باشد.خوابیدن استراحت کردن مطالعه بازی کردن و...از جمله رفتارهای متداول در این قسمت است و به دلیل خصوصی بودن باید در محدوده ای دنج و خلوت قرار بگیرد دسترسی به آن واحد سلسله مراتبی بوده و فضای خلق شده علاوه بر القای حس آرامش و سکون قابلیت انطباق با نیاز های استفاده کننده داشته باشد.

 اتاق نشیمن

به واسطه نیمه عمومی بودن میتواند به عنوان عنصر واسطه عرصه عمومی و خصوصی نقش مناسبی را ایفا کند.نشیمن مکانی است که مورد استفاده روزانه همه افراد خانواده قرار میگیرد.باتوجه به نقش و مقدار زیار حضور در آن و کارکردهای مختلفی که بخود میگیرد بعنوان کانون فعالیتهای خانوادگی و منبع تولید انرژی و گرما در خانه محسوب میگرددبا توجه به آنچه گفته شد ارتباط این فضا از یک سمت با فضاهای عمومی خانه (مهمانخانه و غذاخوری)و از سمت دیگر با فضاهای خصوصی(خوابها) باید تامین گردد.امکان جوابگویی به عملکرد مختلف درون فضا و به کارگیری سیرکولاسیونی دقیق لازم و ضروری است علاوه بر پویایی انطباق پذیری این فضا نیز اهمیت دارد.


نكاتي جديد براي خانه هاي مدرن!

با مرور زمان متراژ خانه ها كمتر شده است و به دليل تغيير سبك زندگي قسمت هاي جديد و نوظهوري از قبيل سينماي خانگي به جمع قسمت هاي مختلف داخلي خانه ها پيوسته است، در اين مطلب قصد داريم نگاه كوتاهي به برخي از آنها داشته باشيم.

1. آشپزخانه هم چنان سلطان خانه است

هيچ گاه قسمت هاي ديگر خانه نمي توانند محدوديت فضاي آشپزخانه را جبران كنند بنابراين به صرف ايجاد فضا هاي غير ضروري از فضاي آشپزخانه نكاهيد بلكه بيشترين بودجه و وقت را صرف آشپزخانه خانه نماييد.

2. تجهيزات و وسايل مناسب براي استفاده بهينه از انرژي

تا حد امكان بايد از مصالح و مواد قابل بازيافت در خانه استفاده شود هم چنين استفاده از شيشه هاي دو جداره براي پنجره ها يكي از بايدهاست زيرا مي تواند از هدر رفتن انرژي تا حد زيادي جلوگيري كند.

3. اتاق يا فضايي براي كار و مطالعه

در دوره اي به سر مي بريم كه عصر مطالعه و پيشرفت با سرعت نور است، بنابراين هرگز محيط خانه خود را از وجود فضايي براي مطالعه و كار در خانه محروم نسازيد و بدانيد كه وجود چنين فضايي در خانه مانند فضاي غذاخوري لازم و ضروري است. بنابراين در دكوراسيون خانه خود اتاقي را براي كار و مطالعه آماده سازيد و يا اگر خانه شما داراي محدوديت در فضا است قسمتي از فضاي اتاق خواب يا حتي اتاق نشيمن يا اتاق غذاخوري را به اين فضا اختصاص دهيد.

4. گوشه اي دنج براي رسيدن به آرامش

در زندگي ماشيني و پرمشغله امروزي كه آلودگي صوتي آزار دهنده است، حتما بايد در دكوراسيون داخلي فضاي كوچكي را براي رسيدن به آرامش تدارك ببينيم. اين فضا مي تواند گوشه از اتاق نشيمن كنار شومينه باشد و يا هر فضاي ديگري كه فكر مي كنيد مناسب است. شما مي توانيد اين فضا را با نورپردازي بسيار ملايم و قرار دادن يك يا دو مبل راحتي تكنفره و يك ميز كوچك براي قرار دادن فنجان قهوه يا چاي مهيا سازيد.

5. فضاي نشيمن در بيرون از ساختمان

امروزه ايجاد فضاهاي نشيمن يا حتي آشپزي بيرون از خانه در حياط بسيار رواج يافته و از طرفداران زيادي برخوردار است. اين كار ايده بسيار خوبي است. توصيه مي كنيم اگر ايوان مناسب و خوبي داريد آن را براي گذراندن اوقاتي شاد و آرام كنار اعضاي خانواده خود مهيا سازيد و در صورت نبود ايوان مي توانيد حتي در حياط آپارتماني خود با توافق همسايگان آلاچيقي را تدارك ببينيد تا همه بتوانند طبق زمان بندي از فضاي حياط استفاده كنند و ساعاتي را در آن بسر ببرند.

6. پاركينگ

حتي اگر اتومبيل نداريد سعي كنيد هرگز خانه اي كه پاركينگ ندارد را خريداري يا اجاره نكنيد، زيرا احتمال اينكه در آينده به دردسر بيافتيد زياد است. به هر حال ممكن است پس از مدتي صاحب اتومبيل شويد و يا مهماني داشته باشيد كه اتومبيل داشته باشد و بخواهد شب را در خانه شما بگذراند. بنابراين وجود پاركينگ مي تواند آرامش شما را به همراه داشته باشد.

7. يك فضاي سبز زيبا و فضاي بازي در حياط

وجود يك باغچه سرسبز و زيبا هرچقدر هم كه كوچك باشد مي تواند روح و زندگي را به خانه شما ببخشد و سبب طراوت و شادابي شما گردد، بنابراين وجود ان در هر خانه اي الزامي است. هم چنين اگر فضاي كافي در حياط وجود دارد توصيه مي كنيم فضايي مختصر و مفيد براي بازي كودكان با تعدادي وسيله بازي تدارك ببينيد تا مجبور نباشيد در اين ترافيك و شلوغي فرزند خود را مدام به پارك ببريد.

8. استفاده از سنگ يا آجر براي نما

بهتر است براي نماسازي خانه از انواع سنگ ها يا آجر ها استفاده شود زيرا اين مصالح ذاتا طبيعي هستند و از اين رو جزو مصالح سبز و دوستدار طبيعت محسوب مي شوند كه علاوه بر زيبايي دوستدار محيط زيست نيز خواهند بود و مي توانند روي سلامت زندگي شما تاثير زيادي داشته باشند.
تبلیغ با میترا رنک