مجله تخصصی معماری حامی نو

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا
در این مطلب سری می زنیم به فضای داخلی هشت تن از معماران برجسته و مطرح دنیا از جمله : شیگرو بان، زاها حدید، دنیل لیبسکیند، ماریو بلینی، دیوید چیپرفیلد و ... .
مقاله های بیشتر از معماری

شاید این جمله را شنیده باشید که محل کار معماران معمولا شلوغ و بی نظم است اما در این مطلب با نگاهی به خانه ی این معماران می توان به قضاوت این شایعه پرداخت.

 

شیگرو بان  Shigeru Ban

شیگرو بان, در سال 1975, در شهر توکیو به دنیا آمد. بین سالهای 80-1977 در انستیتوی معماری کالیفرنیای جنوبی به آموزش معماری پرداخت.پس ازآن درسالهای82 1980 در مدرسه معماری کوپر  یونیون به تکمیل آموخته های خود پرداخت. مدت دو سال در دفتر آراتا ایسوزاکی کار کرد(83-1982) ودر سال 1984 موفق به دریافت لیسانس معماری مدرسه کوپر یونیون شد. و نتیجه مطالعات خود را در سال 1985 منتشر کرد. از سال 95-1993 پروفسور و استاد افتخاری معماری در دانشگاه هنر تاما و از 1995 تا 2000 مشاور کمیسیون عالی سازمان ملل در امر مهاجران و پناهندگان (UNHCR) بود. شیگرو  بان در سال 1997 برترین معمار جوان ژاپن  شد و جایزه JIA را دریافت نمود.

سایر سوابق دانشگاهی او عبارتند از:

1ـ پروفسور افتخاری معماری از دانشگاه ملی یوکوهاما . (99-1995)

2ـ پروفسور افتخاری معماری از دانشگاه نیهون . (2000-1996)

3ـ پروفسور مدعو دانشگاه کلمبیا. (2000)

4ـ عضو مدعو مرکز دو نالد دانشگاه کلمبیا.

5ـ پروفسور دانشگاه کیو.

بی تردید, تحصیل در مدرسه کوپر یونیون، تاثیر به سزایی در شکل گیری تفکر شیگرو بان داشته است. او در ابتدا علاقه‌ی بسیار زیادی به پنج معمار نیویورک داشت و در اثر همین علاقه به مدرسه کوپر یونیون وارد شد.درآن زمان سه‌عضو ازپنج معمار نیویورک ـ‌جان هیدک, پیتر آیزنمن, و ریچارد  میر ـ در مدرسه کوپر یونیون تدریس می‌کردند. تاثیری که جان هیدک بر شگیرو بان می‌گذارد، در آثار اولیه او بسیار محسوس است, شیگرو بان تلاش خستگی ناپذیری جهت خلق روشهای سازه‌ای  نو، از خود نشان داد و توانست آثار معماری بدیعی با این روش‌ها بوجود آورد. 

عکس های زیر از خانه ی شخصی او در توکیو ژاپن است.

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

زاها حدید zaha hadid

زاها حدید ملیتی عراقی-بریتانیایی دارد و در تاریخ ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰ در بغداد به دنیا آمد. مدرک ریاضیات خود را از دانشگاه آمریکایی بیروت اخذ کرد و سپس برای تحصیل در مدرسه معماری لندن (AA) راهی لندن شد. او بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه با استاد اسبق خویش رم کولهاس در دفتر معماری «OMA» به کار مشغول شد و در سال ۱۹۷۷ عضوی از آن شد. در سال ۱۹۸۰ دفتر مستقل خود را در لندن ایجاد کرد و در همان سال‌ها در مدرسه معماری (AA) به تدریس مشغول بود.

برخی از پروژه های معماری وی :

مرکز مگی در بیمارستان ویکتوریا (۲۰۰۶)، کرکالدی، اسکاتلند
ایستگاه قطار سریع‌السیر ناپل (۲۰۰۶)، ناپل، ایتالیا
ساختمان مرکزی ب‌ام‌و (۲۰۰۵)، لیپزیگ، آلمان
ترن هوایی (۲۰۰۷) اینسبروک، اتریش
مرکز علمی فائنو (۲۰۰۵)، وولفسبرگ، آلمان
سکوی پرش اسکی برگیسل (۲۰۰۲)، اینسبروک، اتریش
ایستگاه آتش نشانی ویترا (۱۹۹۴)، ویل ام راین، آلمان

 

عکس های زیر مربوط به استودیوی وی در لندن می باشند که کاملا با سبک معماریش تطابق دارند.

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

 

ماریو بلینی  Mario Bellini

 

عکس های زیر متعلق به خانه ی شخصی ماریو بلینی معمار بخش هنرهای اسلامی موزه ی لوور در پاریس می باشد . ماریو بلینی متولد سال ۱۹۳۵ در میلان ایتالیا و در سال ۱۹۵۹ ازدانشکده معماری میلان فارغ التحصیل شده اند.

 

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

 

دیوید چیپرفیلد  David Chipperfield

 

دیوید چیپرفیلد (متولد 1953)معمار بریتانیایی متولد شده در لندن است. دفاتر معماری او در برلین ، میلان و شانگهای قرار دارند. او رویکردی فلسفی نسبت به معماری دارد.
بعد از دریافت مدرک معماری خود از Architectural Association در لندن او نزد Douglas Stephen ، ریچارد راجرز و نورمن فاستر به کارآموزی مشغول شد و در سال 1984 دفتر معماری خودش را گشود که در حال حاضر دارای بیش از 120 هیات از 15 کشور است ، و مشغول کار بر روی پروژه های مختلف در اروپا ، ایالات متحده و چین می باشد.

در سال 1999 ، دیوید چیپرفیلد برنده مدال طلای Tessenow شد ، و بعد از آن نمایشگاه جامعی از کار خود را همراه با کار Tessenow Stipendiat و معمار اسپانیایی Andrés Jaqueبرگزار کرد.

در سال 2000 او یکی از معماران به نمایندگی بریتانیا در دوسالانه معماری ونیز بود.

در سال 2004 به مناسبت خدماتش به معماری موفق به کسب افتخار عنوان: (Commander of the Order of the British Empire (CBE شد.

در سال 2003 عضو افتخاری آکادمی هنر و طراحی فلورانس شناخته شد.

او با استفاده از پوشش سبز بلوط ، بتن و شیشه،موزه رودخانه و قایقرانی هنلی - تیمز را طراحی کرد و طرحش موفق به کسب جایزه شد.

هرچند ، بسیاری از ساختمان های او در خارج از کشور ، به خصوص در ژاپن و آلمان بوده است ، او به طور گسترده در ایالات متحده فعالیت داشته است : در سال 2005 ، او موزه هنر Figge و همچنین کتابخانه عمومی مرکزی را که در سال 2001 سفارش کار کرده بود را به اتمام رسانید.

پروژه های جاری او شامل: توسعه موزه Anchorage در آلاسکا و ویلای محاط در دریاچه در پرتغال هستند.

او استاد مدعو در دانشگاه هنر لندن است و همچنین عضو هیئت امنای بنیاد معماری بوده است.

او معمار انتخاب شده برای بازسازی موزه تخریب شده Neues در برلین بود ، که در سال 2009 این موزه بازگشایی شد.

طی مراسمی که 6 اکتبر در Roundhouse لندن برگزار گردید، به عنوان برنده دوازدهمین جایزه استرلینگ انستیتوی سلطنتی معماران بریتانیا (RIBA) معرفی شد.

در سال 2010 او موفق به کسب افتخار (Knighted : از جمله سیستم های افتخارات انگلیسی!) به خاطر خدماتش به معماری بریتانیا و آلمان شد.

 

عکس های زیر متعلق به استودیوی خانگی وی در برلین آلمان هستند.

 

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

 

مارسیو کوگان  Marcio Kogan

 

معمار برزیلی و مدیر آتلیه طراحی MK27 در طبقه ی دوازدهم یک ساختمان مسکونی که خودش آن را طراحی کرده زندگی می کند. خانه ی وی در داخل دارای طراحی ای مرکز گراست و پیانوی بزرگی در وسط آن جای دارد که نقش میز را نیز بازی می کند. این در حالی است که قفسه های خانه با نماد ها و مجسمه های هنرمندانه ای پر شده اند.

 

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

 

ماسیمیلیانو و دورینا فوکساس Massimiliano and Doriana Fuksas

 

خانه ی پاریسی ماسیمیلیانو و دورینا فوکساس از معماران مطرح ایتالیایی در یکی از محلات معروف قرار دارد . فضای مینیمالیستی خانه با وسایل گران قیمت و اصل پر شده است و برخی از آثار هنری در آن خودمنمایی می کنند.

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

 

بیجوی جین Bijoy Jain

 

استودیوی معماری بیجوی جین در 30 کیلومتری حومه ی شهر بمبئی در هند قرار دارد. او در این مکان زندگی و کار می کند. درختانی که اطراف خانه را پوشانده اند به خلوت وی در این مکان کمک می کنند. استخر بزرگ جلوی خانه پناهگاه مناسبی برای فرار از گرماست و این در حالی است که فضای داخلی این بنا به دو بخش کتابخانه و اتاق فکر و استراحت تقسیم شده است.

 

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

 

دنیل لیبسکیند  Daniel Libeskind

 

پس از جنگ جهانی دوم در سال 1946 در لهستان متولد شد. در سال 1965 شهروند آمریکایی شد. وی ابتدا موسیقی خواند و در نیویورک مجری هنری شد. موسیقی را به جهت مطالعه معماری رهاکرده و درجه لیسانس معماری در کوپریونیون نیویورک در سال 1970 دریافت کرد. فوق لیسانس تاریخ و تئوری معماری در مدرسه تطبیقی دانشگاه اسکس در انگلستان در سال 1972 خواند. لیبسکیند در چند دانشگاه جهانی و بین الملی درس داده و سخنرانی کرده و دریافت کننده چندین جایزه مهم معماری بوده است. در حال حاضر کرسی فرانک گهری را در دانشگاه تورنتو دارد و در دانشگاه کالسروهه آلمان و دانشگاه پنسیلوانیا تدریس میکند. دانیل لیبسکیند معمار،معلم و تئورسین معماری می باشد.

 

خانه ی وی در نیویورک با چند صندلی طراحی شده توسط له کوربوزیه، میز کار و یک میز پذیرایی پر شده است، و بقیه خانه را کتاب ها پر می کنند.

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

 

در خانه ی هشت تن از معماران معروف دنیا

تبلیغ با میترا رنک