مجله تخصصی معماری حامی نو

آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو

آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
ما برای آکادمی، محلی ساخته ایم که هم نظر بصری و هم از نظر عملکرد، جزئی از محیط اطرافش است، مثل اینکه تکه ای از زمین را برداشته باشید و زیرش یک ساختمان ساخته باشید”. اینها جملاتی بود که رنزو پیانو برای وصف آکادمی علوم کالیفرنیا گفته است.
مقاله های بیشتر از معماری

آکادمی علوم کالیفرنیا، هم یک موزه ی تاریخ طبیعی است، هم یک رصدخانه و هم محل نگهداری بیش از ۲۰ میلیون تحقیق که از دانشمندان سراسر دنیا جمع آوری شده است.

بنای قدیمی این محوطه، شامل ۱۲ ساختمان جدا از هم بود که هم اکنون همه ی آنها توسط ساختمانی مدرن که بر روی طبیعت محیط تاکید کرده به صورت یکپارچه درآمده. با وجود زیربنای وسیع این مجموعه ( چیزی در حدود ۱۰٫۲۰۰ متر مربع ) ، مقدار انرژی که در آن به هدر میرود، با استفاده از آخرین تکتولوژی های ساختمانی بسیار ناچیز است.

کانسپت این بنا، همانطور که خود رنزو پیانو به آن اشاره میکند، برداشته شدن تکه ای از زمین و ساختن بنا در زیر این تکه است، به طوری که کمتری نا هماهنگی و بی احترامی به طبیعت اطراف نداشته باشد؛ به طوری که حتی تمامی گیاهانی که بر روی سقف این بنا قرار گرفته اند کاملا” طبیعی هستند.

تپه هایی که روی سقف به صورت گنبد هایی قرار گرفته شده که حداکثر شیبش ۶۰ درجه است، تنها برای زیبایی ظاهری بنا نیست. این تپه ها هم نقش یک افلاک نما را بازی میکند و هم برای نورگیری داخل استفاده می شود؛ علاوه بر آنها این تپه های گنبد مانند به وابستگی بین زمین و علوم زیستی جانداران اشاره دارد و این بنا به وسیله ی آنها مقدار زیادی از انرژی اش را ذخیره می کند. در حقیقت این تپه ها در روی سقف مانند دو بادگیر عمل می کنند، یعنی با به گردش درآوردن هوا در داخل ساختمان، هوای خنک را داخل محوطه ی اصلی داخل بنا می کنند و  به این وسیله در مصرف انرژی تا حدود زیادی صرفه جویی می شود.

سقف این بنا با ۶ اینچ خاک پوشانده شده است. این کار علاوه بر اینکه باعث میشود این سقف، عایق بسیار خوبی در برابر دما باشد ( به طوری که دمای داخل بنا ۱۰ درجه خنک تر از دمای خارج است )، عایق بسیار مناسبی برای صدا هم هست ( این سقف فرکانس صدا ها را تا ۴۰ دسیبل کاهش می دهد ). علاوه بر همه ی اینها، این سقف با جذب ۹۸ درصد از آب بارندگی های احتمالی ، آب لازم برای آبیاری گیاهان را در تمام طول سال تامین میکند.

هدف رنزو پیانو این بوده تا با ساختن بنای شفاف، ارتباط بین این ساختمان و محیط اطرافش را به بهترین وجه به بینندگان القا کند، برای همین “شیشه” در دیوار های خارجی این بنا به مقدار بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفته که به بینندگان این امکان را میدهد تا از بین دیواره های آن، به تماشای موزه ای که در داخل وجود دارد بپردازند.

 

 

عکس ها، پلان ها و مطالبی که برای  آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو در این پست قرار گرفته اند می توانند در درس های مبانی نظری، معماری معاصر و معماری جهان در دوره ی کارشناسی و سیر اندیشه در معماری، در دوره ی کارشناسی ارشد و همچنین به عنوان نمونه موردی خارجی موزه، دانشگاه، مجتمع آموزشی و ... برای تحلیل در مطالعات طراحی معماری برای دانشجویان در درس طرح معماری مفید واقع شوند.

 • آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
  تصویر شماره 1 :: آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
 • آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
  تصویر شماره 2 :: آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
 • آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
  تصویر شماره 3 :: آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
 • آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
  تصویر شماره 4 :: آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
 • آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
  تصویر شماره 5 :: آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
 • آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
  تصویر شماره 6 :: آکادمی علوم کالیفرنیا از آثار معماری رنزو پیانو
تبلیغ با میترا رنک