مجله تخصصی معماری حامی نو

اتحادیه های بین المللی معماری، کنگره های سیام CIAM و UIA

اتحادیه های بین المللی معماری، کنگره های سیام CIAM و UIA
هدف از تاسیس اتحادیه های بین المللی معماری گرد هم آوردن معماران و متخصصانی از سراسر دنیا بود, تا مجموعه ای تاسیس گردد که بدون در نظر گرفتن ملیت،نژاد ودین انسان هایی متخصص را در زمینه معماری در فضایی کاملآ برابر دور هم جمع کند
مقاله های بیشتر از معماری

کنگره های بین المللی معماری مدرن سیام (C.I.A.M):

مقصود از تشکیل سیام    CIAM تعیین حقوق معماری معاصر در مقابل دشمنانی بود که وابسته به موسسات رسمی بودند و قدرت معمار برای طرح بنا های بزرگ در اختیار آنان بود. از تشکل CIAM هدف این بود که معماران به حل مسائلی که هر یک به تنهایی قادر به حل آن نبودند موفق شوند

این کنگره ها که درراستای تفکر مدرنیست وتاثیرآن برمعماری وشهرسازی شکل گرفتند مجمعی برای هم اندیشی وهم فکری معماران وشهرسازان مدرنیست می باشد. کنگره های سیام درقالب10کنگره ازسال1928میلادی تا1955 میلادی جامعه جهانی را تحت تاثیراتفاقات وتفکرات ودر بعضی دوره ها حاشیه های خود قرار داده است.

 

اتحادیه بین المللی معماری UIA

UIA در واقه انجمنی مردم نهاد و مستقل از تشکیلات دولتی است که از سال 1948 به منظور متحد کردن معماران سراسر جهان فارغ از ملیت، نژاد مذهب و شیوه طراحی و تفکر آنان فعالیت خود را در لوزان سویس آغاز نموده است . معماران سراسر جهان قادرند با عضویت در اتحادیه بین المللی معماران از امکانات گوناگون همچون کاریابی ،شرکت در مسابقات و همایش های گوناگون و کمک های ادامه تحصیل بهرمند شوند و از این طریق از حقوق کلی خود در سطح جهان پاسداری نمایند. تا کنون 124 کشور به این اتحادیه پیوسته اند . از هر کشور فقط یک نهاد فراگیر اجازه دارد به به عضویت این اتحادیه درآید و کلیه معماران مستقل آن کشور تنها از طریق به عضویت در آمدن آن نهاد عضو UIA شناخته خواهند شد.

اهداف و ماموریت سازمان

اتحادیه بین المللی معماران، این فرصت را برای معماران فراهم می کند تا ایده های و نقطه نظرات خود را با یکدیگر مقایسه کنند، تجارب خود را به اشتراک بگذارند ، دانش خویش را افزایش داده و از تفاوت ها در راستای بهبود محیط زیست و شرایط زندگی به طور موثرتری بهره بگیرند .


منطقه بندی جغرافیایی

اعضای اتحادیه  شامل اعضای اتحادیه در پنج گروه جغرافیایی طیقه بندی شده و هر منطقه دارای 4نماينده نماینده می باشد.گروههای جغرافیایی شامل:

1-منطقه اروپای غربی ، 2-منطقه اروپای شرقی و خاورمیانه ، 3-منطقه آمریکا ، 4-منطقه آسیا و اقیانوسیه ، 5-منطقه آفریقا

فعالیتها:

1-همایش جهانی :مهمترین و جامع ترین فعالیت اتحادیه برگزاری همایش جهانی می باشد که هر سه سال همزمان با مجمع عمومی با شرکت هزاران آرشیتکت و دانشجوی معماری در یکی از کشورهای عضو بر گرار می شود. در هر همایش عنوان مخصوصی داردو جشنواره ای از کنفرانس،مسابقه، نمایشگاه و غیره بوده که بستری برای ارتباط فرهنگی و مبادله تجربه اعضا می باشد .از سال 1948تاکنون 24 همایش برگزار شده است. همایشهای آینده در سال2014 در دوربان افریقای جنوبی با عنوان : معماری مکان دیگر و در سال 2017 در سئول با عنوان : روح شهر برگزار خواهد شد.

آخرین همایش برگزار شده درسال 2011در شهر توکیو با عنوان طراحی 2050  . در واقع موضوعات اصلی که کنگره حول آنها شکل گرفت : طراحی فراتر از حوادث از طریق همبستگی و به سوی توسعه پایدار بود وهمایش 2008 در تورینیو ایتالیا با عنوان معماری گذار و همایش 2005 استانبول ترکیه با عنوان شهر به مثابه بازار  بزرگ معماری بود. همایش استانبول فرصتی برای بازبینی دستور کار معماری جهانی بود. دموکراسی زیست محیطی

جامعه مهندسان معمار ایران از سال 2008 چند سالی عضو کنگره بوده اما اخیراً ارتباطش با آن قطع شده است.


نظریات دیگران راجع به سیام

گیدئون : اهداف سیام عبارتند از :

•    تدوین و فرموله کردن برنامه های معماری معاصر
•    حمایت از ایده معماری مدرن
•    معرفی ایده های مدرن در محافل فنی ، افتصادی و اجتماعی
•    حل و فصل مشکلات معماری

اریک ممفرد ، نویسنده ی کتاب گفتمان سیام در شهرسازی : به جای اینکه به سادگی "کنگره سیام" را رد کنیم یا بپذیریم ، باید به این نکته توجه کنیم که سیام در تعریف نقش های جدید و یا حتی بلند پروازانه ی اجتماعی معماری و معماران نقش داشت ، نقشی که معماری را در خدمت اکثریت جامعه می دانست نه تعداد اندک . تمرکز اصلی"سیام" ایجاد روندی آوانگارد یا پیشرودر بطن معماری سنت ستیز نو ظهور اوایل قرن بیستم بود .

 

برای دانلود کتاب CIAM_discourse نوشته ی اریک ممفرد اینجا کلیک کنید.تبلیغ با میترا رنک