مجله تخصصی معماری حامی نو

10 برگزیده معماری ایران در سال 1392

10 برگزیده معماری ایران در سال 1392
مقاله ی پیش رو ضمن معرفی ده چهره ی برتر معماری ایران را در سال 1392 ، به توضیح مختصری درباره ی هر یک می پردازد. این مقاله در سالنامه ی شرق به چاپ رسیده است.
مقاله های بیشتر از اخبار معماری

ایرج اعتصام (چهره ی ماندگار سال)

 

ایرج اعتصام معمار و شهرساز برجسته ی ایرانی به همت باشگاه معماری تهران، در 83 سالگی در فرهنگسرای ارسباران مورد تقدیر قرار گرفت تا یک عمر دستاورد او در زمینه ی معماری و شهرسازی ارج نهاده شود. اول بهمن 1392، پرویز پیران، گیتی اعتماد، اسفندیار زبردست، حمید ماجدی، جمعی از اساتید داشگاه تهران و بسیاری از معماران و شهرسازان حرفه ای و ماندگار کشور در این مراسم حضور یافتند. در این مراسم ضمن پخش فیلمی از زندگی وی، از کتاب "اسرار شیدایی" که نظرات ایرج اعتصام از معماری و شهرسازی ایران را در بر میگیرد نیز رونمایی شد و ایرج اعتصام از سهراب سپهری به عنوان یک همدوره ای اثرگذار یاد کرد.

 

 

10 برگزیده معماری ایران در سال 1392

 

 

علیرضا تغابنی (برگزیده ی جایزه ی معمار)

 

جایزه ی معمار سال در بخش مسکونی به علیرضا تغابنی رسید. سیروس بتور، ایرج کلانتری طالقانی، مهرداد یزدانی اسماعیل طلایی و محمد مجدید در هیات داوران جایزه معمار سال 1392، جایزه را به "خانه شریفی ها" دادند که دفتر معماری "دیگر" ا هدایت علیرضا تغابنی آن را طراحی کرده بود. این معمار جوان 36 ساله برای سومین بار موفق شد جایزه ی بزرگ معمار را پس از "ویلایی برای یک دوست" در سال 1387 و "ویلای امیر" در سال 1390 بدست آورد. در کنار این جایزه، دیگر جوایز او شامل رتبه ی دوم جایزه بزرگ معمار 1391، رتبه ی اول مسابقه طراحی نما 1388 و راهیابی به فینال فستیوال معماری بارسلونا 1390 می شود.

 

 

10 برگزیده معماری ایران در سال 1392

 

آرش مظفری (برگزیده جایزه معمار)

 

در بخش بازسازی برنده ی جایزه ی بزرگ معمار 1392 آرش مظفری از شاخه تجربی معماری کلانشهر بود ه طرح بازسازی باغ موزه قصر را ارائه کرده بود. دفتر معماری EBA با هدایت آرش مظفری در این طرح موفق شد یک زندان با سابقه ی سیاسی و امنیتی را در مرکز شهر تهران به یک فضای شهری و عمومی جذاب تبدیل کند. امکان کاربری تفریحی این مجموعه و توجه به اصول توسعه پایدار و نیزهای طبیعی شهری و همچنین پرداختن به سیر تحولات جامعه در نحوه ی ازسازی این بنا، از رموز موفقیت این طرح بود.

 

 

آرش عباس زاده (دانشجو معمار برتر)

 

نخستین مسابقه دانشجو معمار برتر در سال 1392 در دو مرحله در تاریخ 10 آبان در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد. در این مراسم آرش عباس زاده موفق شد از بین 70 دانشجوی شرکت کننده رتبه ی اول را کسب کند. موضوع نخستین مسابقه داشجوی معمار برتر به "سازماندهی بام ها به عنوان نمای پنجم شهری" اختصاص داشت و هیات داوران که متشکل از دکتر کمران افشار نادری، دکتر علیرضا تغابنی، مهندس فرهاد مقدم راد و مهندس رضا نجفیان بود، از پتانسیل قوی، ذهن تیز و فعال دانشجویان در طراحی بام خشنود بودند.

 

 

گیسو حریری (داوری در آمریکا)

 

گیسو حریری دانش آمخته ی دانشگاه معماری کرنل آمریکاست و به همراه خواهرش مژگان حریری دفتر معماری حریری را اداره می کنند. او که در سال 1389 از داوران جایزه بزرگ معمار نیز بوده، در سال 2013 موفق شد به عنوان یک افتخار برای معماری ایران، به عنوان یکی از داوران چهارمین جایزه بهترین های معماری داخلی و جزئیات معماری که توسط مجله اتم (athome magazine) و رسانه مافلی (Moffly Media) برگزار شد حضور یابد. حضور او به همراه ریچارد هارتلیج، تام فیلیسیا، کیتی ریدر و ادموند هولنر که از طراحان و پروفسورهای آمریکا هستند در تیم هیات ژوری بود.

 

 

10 برگزیده معماری ایران در سال 1392

 

 

حسین سلطان زاده (جایزه کتاب برتر معماری و شهرسازی)

 

حسین سلطان زاده نویسنده ی پرکار حوزه معماری و شهرسازی، در روز جهانی کتاب در تاریخ 4 اردیبهشت 1392 موفق شد لوح کتاب برتر را به طور مشتر در دومین جشنواره سالانه تاب معماری و شهرسازی مرحوم دکتر منوچهر مزینی کسب کند. "تاریخ مختصر شهر و شهرنشینی در ایران" عوان کتاب او است. او به عنوان نویسنده ای پرکار در زمینه معماری و شهرسازی تلقی می شود و جایزه امسال را به جز او، محمود گلابچی، جهانشاه پاکزاد، شاهین ایلکا، محسن وفامهر، اسکندر مختاری، سید موسی دیباج، سید محسن حبیبی و آبتین گلکار نیز گرفتند.

 

 

10 برگزیده معماری ایران در سال 1392

 

 

کوروش حاجی زاده (معمار برتر خاورمیانه)

 

معمار جوان 38 ساله ایرانی توانست جایزه بهترین معمار خورمیانه 2013 را از آن خود کند. نشریه های Design Mena و Architect این مراسم را طبق سال های قبل در دبی برگزار کردند و کوروش حاجی زاده توانست به عنوان بهترین معمار خاورمیانه در بخش 35 سال به بالا شود. با این موفیت آخرین شماره مجله آرشیتکت در سال 2013 نیز به معرفی او اختصاص یافت. مهمترین معیارهای انتخاب معمار برتر، توجه به تاثیر اجتماعی پروژه ها به اندازه زمینه های خاص معماری مانند پایداری و ارتباط پروژه ها با بافت قدیم و کیراث شهرها بود و حاجی زاده نیز هنگام دریافت جایزه، بر علاقه خود به رابطه بین مردم ، شهر و معماری و تلاش برای ایجاد هماهنگی بین این سه عامل در فض تاکید کرد. او همچنین رتبه 22 را در دسته بندی معمارانی که برای طراحی پروژه هایشان به ارتقای معماری در حوزه ملی کشور خود می کوشند بدست آورد.

 

 

10 برگزیده معماری ایران در سال 1392

 

 

بهرام شیردل (تقدیر و رتبه اول مسابقه معماری)

 

نقش بهرام شیردل در معماری معاصر باعث شد مجله معماری و ساختمان به همراه مجله بین المللی 2A در تاریخ 11 مهر 1392 در سازمان مجامع ایرانی او را مورد تقدیر و قدردانی قرار دهند. اما این تمام خبرهای مربوط به بهرام شیردل در سال 1392 نبود. شیردل در این سال موفق شد در قالب گروه معماری "شیردل و همکاران" برنده مسابقه " معماری طرح گردشگری پدیده کیش" شود. این مکان تفریحی در جزیره ی کیش، به صورت هتل و مسکونی، تجاری، فرهنگی و ورزشی و پارکینگ دیده شده و 86 هکتار وسعت دارد. این جایزه البته جزو اولین خبرهای سال 1392 است ک شروع آن به اواخر سال 1391 باز می گردد.

 

 

10 برگزیده معماری ایران در سال 1392

 

 

هومن بالازاده (برگزیده جایزه معماری داخلی)

 

به جز رتبه ی دوم (به طور مشترک) بخش بازسازی جایزه بزرگ معمار 1392 که هومن بالازاده موفق شد برای بازسازی "رستوران گرانو" کسب کند، سال 1392 برای او رتبه اول ساختمان های عمومی از ششمین جایزه معماری داخلی ایران را نیز به همراه داشت. 11 مهر 1392 در سازمان مجامع ایرانی بین المللی علاوه بر تقدیر از بهرام شیردل، هومن بالازاده که پیشتر سابقه کار در شرکت شیردل را نیز داشته، به عنوان رتبه اول ساختمان های عمومی برای بازسازی "رستوران گرانو" معرفی شد تا رتبه دومی جایزه بزرگ معمار، با این جایزه جبران شود.

 

 

رضا دانشمیر

 

رضا دانشمیر از سال 1383 به همراه همسرش کاترین اسپریدونف، مهندسان مشاور حرکت سیال را تاسیس کردند. این دفتر معماری پؤوهش های متعددی را به اجرا درآورده از جمله پردیس سینمایی ملت. دانشمیر طراح مسجد مجاور تئاتر شهر است، سازه ای که سال 92 بخش های اصلی آن ساخته و در حدی نمایان شد که بتوان در مورد آن بحث و بررسی کرد. این اثر با آوانگاردیسمی که دارد، واکنش های مختلفی را برانگیخت. اگر منتقدین وارد یک گفتگوی جدی پیرامون این اثر شوند ، یک گفتگوی اصیل ملی در حوزه ی نظریه های طراحی مسجد شکل خواهد گرفت؛ همچنان که این بحث ها آغاز شده است اما خود طراح هر نوع اظهار نظری را به بعد از افتتاح آن موکول کرده است.

تبلیغ با میترا رنک